Turystyka Ełk

Ełk
Środa, 4 października 2023 roku,
Szkoły Celne w Ełku
miasto Ełk infoSerwis Ełk Ełk
Do opracowania serwisu turystyka wykorzystano informacje udostępniane przez: Starostwo Powiatowe - Powiat Ełk, Urząd Miasta Ełk, Gmina Ełk oraz źródła własne
miasto Ełk
Usługi ubezpieczeniowe
Ełk
INFORMATORY
Ełk
OGŁOSZENIA

Informator turystyczny Ełk

Turystyka Ełk Ełk - jedno z największych miast woj. warmińsko - mazurskiego, jest miastem ekologicznym, położonym na obszarze Zielonych Płuc Polski nad rzeką i jeziorem o tej samej nazwie, w południowej części Pojezierza Ełckiego, będącego także środkową częścią Pojezierza Mazurskiego. Piękno miasta Ełk i Pojezierza Ełckiego doceniane jest przez każdego, kto choć raz miał szansę przekonać się o ich walorach.


Zasadniczym elementem określającym krajobraz ziemi ełckiej, a tym samym jej turystyczny charakter, są jeziora. Jest ich w promieniu 15 - 20 km od Ełku ok. 100, co stwarza doskonałe warunki do uprawiania turystyki wodnej.

Powiat Ełcki Turystyka Jeziora w większości połączone są ze sobą rzekami i strumieniami, tworząc doskonałe warunki dla turystyki kajakowej. Na większości jezior z powodzeniem można uprawiać żeglarstwo, są to bowiem akweny o powierzchni od kilkuset do ponad tysiąca hektarów.

Wiele jezior stwarza doskonałe warunki do uprawiania turystyki podwodnej, przezroczystość ich wód sięga, bowiem nawet kilkunastu metrów. Do takich jezior należą: Rogale Małe koło Rożyńska, Sunowo, Lipińskie ...

Czystość wód jeziornych, a także ich bogata fauna dadzą wielką satysfakcję wędkarzom. Okoliczne jeziora są bardzo rybne i bogate w różne gatunki. Amatorzy wędkarstwa mogą złowić: węgorza, szczupaka, lina, suma, sandacza, okonia, karpia, karasia ...

Powiat Ełcki Turystyka O uroku ziemi ełckiej decydują również lasy. Zajmują one około 30% powierzchni regionu. Występują w kilkudziesięciu kompleksach, od małych, kilkuhektarowych do dużych, o powierzchni ponad 4 tyś. ha. Tak liczne skupiska drzew z często zmieniającą się strukturą tworzą w krajobrazie ciekawą kompozycję plastyczną, upiększającą szlaki turystyczne. Ponieważ lasy ełckie wywodzą się z dawnego kompleksu borów suchych Puszczy Augustowskiej, drzewostanem dominującym w ponad 75% ich powierzchni jest sosna z poszyciem jałowca, ponadto świerk i brzoza. Drzewostan ten tworzy specyficzny mikroklimat leśny. Wydzielane przezeń olejki eteryczne, tzw. fitoncydy, w ciepłe i słoneczne dni dają uczucie świeżości i lekkości, wpływając tym samym korzystnie na samopoczucie człowieka oraz szybką regeneracje jego sił.

Turystyka Ełk Dużym urozmaiceniem lasów ziemi ełckiej jest bogata fauna. W uroczyskach leśnych zamieszkują, często przecinając w swych wędrówkach szlaki turystyczne, jeleń, sarna, dzik, zając, lis, kuna, tchórz, a zimą ryś i nawet wilk. Osobliwością przyrody są również żyjące w lasach ełckich łosie i bobry. Ponadto na licznych śródleśnych polankach odbywają swoje gody cietrzewie, a na obrzeżach leśnych, w sąsiedztwie wód, spotkać można czaple i żurawie. Zapewne spotkamy także bociana - jeden z symboli ziemi ełckiej.

Miasto oferuje ciekawe szlaki turystyczne. Na piesze lub rowerowe wycieczki, a zimą narty poleca się szlak im. Michała Kajki (37 km, z Ełku do Skomacka Wielkiego), szlak tatarski (19 km) i trasę Mazur Garbatych z Ełku do Gołdapi (135 km). Godny polecenia jest także szlak rowerowy "Wokół Jeziora Selmęt Wielki" (ok. 49 km). W Ełku zaczynają się też dwie trasy wodne: do Czerwonego Dworu (80 km) i szlak kajakowy prowadzący na Jezioro Orzysz (40 km).

Ełcka Kolej Wąskotorowa Ełk Niebywałą atrakcją turystyczną jest również czynna trasa zabytkowej kolejki wąskotorowej, przebiegająca przez takie miejscowości jak: Mrozy, Regielnica, Kałęczyny, Laski Małe i Sypitki.

Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Ełk
WIZYTÓWKI FIRM
Informator turystyczny miasto Ełk i Powiat Ełcki - infoserwiselk.pl | Turystyka
Copyright © 2005- Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego