Turystyka Ełk

Ełk
Poniedziałek, 4 grudnia 2023 roku,
Szkoły Celne w Ełku
miasto Ełk infoSerwis Ełk Ełk
miasto Ełk
Usługi ubezpieczeniowe
Ełk
INFORMATORY
Ełk
OGŁOSZENIA

Informator turystyczny Ełk

Miasto Ełk - położone nad Jeziorem Ełckim i rzeką Ełk, w otoczeniu jezior i lasów, tworzących specyficzny mazurski mikroklimat, jest znakomitym miejscem na wypoczynek.
Miasto od 1992 roku realizuje program „Ełk - miasto ekologiczne”, który otrzymał prestiżową Nagrodę Forda. Ełk jest także sygnatariuszem Karty Miast Europejskich na rzecz Ekorozwoju.


Jezioro Ełckie
Naturalna atrakcja miasta - Jezioro Ełckie. Północna część położona praktycznie w centrum miasta. Nad jeziorem rozciąga się pięknie zagospodarowana promenada, przy której skupiło się kulturalne życie Ełku.

Kolej wąskotorowa
Unikalna atrakcja turystyczna. Zabytkowa kolej wąskotorowa organizuje przejazdy turystyczne z wieloma atrakcjami.
Na terenie niewielkie muzeum kolejnictwa. Tuż przy stacji Ełckiej Kolei Wąskotorowej można odwiedzić skansen pszczelarski.

Wieża Ciśnień
Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów wieża ciśnień z 1895r. Znakomity punkt widokowy - niezapomniany widok rozpościerający się na panoramę miasta.
Kiedyś jeden z elementów umożliwiających zaopatrywanie mieszkańców Ełku w wodę. Dziś pełni wyłącznie rolę atrakcji turystycznej. Znajduje się w niej muzeum o zagadkowej nazwie "Muzeum Kropli Wody".

Zamek krzyżacki
wybudowany na wyspie jeziora ełckiego w latach 1398-1406 przez Ulryka von Jungingena. Składał się z budynku głównego i przedzamcza. We wschodniej części wyspy znajdował się budynek główny i strażnica, w zachodniej - budynki gospodarcze. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Obecnie zupełnie zatracił swój pierwotny wygląd - jest niszczejącą budowlą. Wyspę łączyły z miastem drewniane mosty zwodzone. W XIX w. na zachodnim brzegu jeziora usypano groblę, a w roku 1910 wymurowano nowy most, który służy do dzisiaj.

Kościół NSPJ
zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1847 - 1850 kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na tym samym miejscu do 1525 roku stał kościół św. Katarzyny patronki Zakonu Krzyżackiego. Obecna świątynia posiada ornamentalną dekorację stylizowaną kaszubsko - mazursko. Ogromne wrażenie robi ołtarz główny pochodzący z 1959 roku, 4 ołtarze boczne oraz witraże przedstawiające najważniejsze sceny z życia Jezusa Chrystusa. Przed kościołem stoi figura Pana Jezusa. Codziennie w południe z wieży kościoła rozbrzmiewa hymn Ełku.

Katedra pw. św. Wojciecha
kościół wzniesiony w stylu neogotyckim w 1853 r. Po przebudowie w roku 1895 uzyskał obecną formę architektoniczną. W 1955 r. odnowiony i odmalowany. Założony na planie wydłużonego prostokąta, trójnawowy, czteroprzęsłowy. Od południa zakończony pięciobocznym prezbiterium z dwiema zakrystiami. Od strony północnej poprzedzony kwadratową wieżą. Korpus przykryty dachem dwuspadowym, prezbiterium - dachem wielospadowym, zakrystie - dachami pulpitowymi. Wieża zwieńczona hełmem wiciowym. Bryłę urozmaicają uskokowe skarpy. Sklepienia nad nawami i prezbiterium - krzyżowe na gurtach.

Kościół Chrześcijan Baptystów
wzniesiony został w roku 1908 , usytuowany przy ul. 3 Maja. Ma charakter neogotycki. Jest murowany z cegły, nieotynkowany, na rzucie prostokąta.

Architektura miasta
W miescie znajduje się wiele interesujących obiektów XIX wiecznej architektury. Wspaniale zachowane secesyjne kamieniczki można zobaczyć spacerując ulicami Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Interesującym obiektem XIX wiecznej architektury jest apteka przy ul. Armii Krajowej. Jej charakterystyczny rzeźbione maski, elementy roślinne stanowią piękny przykład architektury stylu secesyjnego (zdjęcie). Tuż obok znajduje się budynek Poczty Głównej wybudowany w 1881 roku a także budynek z roku 1896, w którym do 1945 roku swoją siedzibą miał Reichbank, obecnie znajduje się tu Bank Gospodarki Żywnościowej.
Idąc ulicą Józefa Piłsudskiego warto przyjrzeć się siedzibie władz miasta - budynek z 1912 roku oraz znajdującemu się po przeciwnej stronie ulicy budynkowi (1905r.) z czerwonej cegły z charakterystyczną dla baroku wieżyczką z latarnią na szczycie. Na ulicy Kościuszki dumnie prezentują się zabytkowe eklektyczne kamienice. Wiele ciekawych budynków zobaczyć można spacerując także ulicami: Chopina, 3 Maja, Małeckich, Mickiewicza, Orzeszkowej, Słowackiego, Wawelską, 11 Listopada, Puławskiego i Zamkową.

Park miejski
Centralny punkt parku stanowi zabytkowa fontanna, urokliwe lamperie i zdobione ławki. Od strony południowej pomnik Michała Kajki (1858-1940) - ludowego poety mazurskiego, odsłonięty w 1958 r. Po przeciwnej stronie pomnik poświęcony Poległym za Wolną i Niezawisłą Polskę.

Plac Jana Pawła II
W centralnym punkcie znajduje się pomnik Jana Pawła II , mierzący 5 m - najwyższa figura w Polsce przedstawiająca wizerunek Ojca św. Ustawiony na pamiątkę odwiedzin Papieża Polaka, Jana Pawła II, który w dniu 08.06.1999 roku w tym właśnie miejscu odprawił uroczystą Mszę św.

Rekreacja
W mieście znajdują się korty tenisowe, siłownie, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów, wioślarski basen treningowy , tor saneczkowy, kręgielnia i strzelnica. Można też korzystać z usług ośrodków sportowych - wodnych, kąpielisk miejskich i krytej pływalni. Spędzenie czasu w siodle proponują ośrodki jazdy konnej, skorzystać można także z przejażdżki bryczką.

Centrum Kultury
Ełckie Centrum Kultury oprócz mniejszych działań, realizuje cztery wielkie festiwale:
• Folklorystyczny Festiwal Dzieci i Młodzieży TĘCZA
• Festiwal Tańca Współczesnego IMPRESJE
• Festiwal Teatrów Plenerowych EŁK, WIND & FIRE
• Mazurskie Lato Kabaretowe MULATKA
Ponadto zaprasza Miejski Teatr im. Józefa Węgrzyna w Ełku, Ełcki Teatr Tańca, Teatr 30 Minut, obejrzeć można także najnowsze wystawy artystyczne proponowane przez galerie "Holl" i "Ślad".

Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Ełk
WIZYTÓWKI FIRM
Informator turystyczny miasto Ełk i Powiat Ełcki - infoserwiselk.pl | Turystyka
Copyright © 2005- Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego