Ełk

Wiadomości Ełk

Niedziela, 12 lipca 2020 roku, imieniny: Brunona, Jana, Wery
Szkoły Celne w Ełku

Przedstawiciele trzech miast Tallsi na Łotwie, Galatone we Włoszech oraz Ełku spotkali się w dniach 1 – 7 lutego w Galatone. Miasta podpisały deklaracje o współpracy i ustaliły dalszy zakres przyszłych działań.
Foto: UM Ełk
Wizyta odbyła się w 15 tysięcznym mieście Galatone, leżącym na południu Włoch w regionie Apulia, prowincji Lecce. Ełk reprezentowali: zastępca prezydenta miasta Włodzimierz Szelążek, przewodniczący Rady Miasta Ełku Waldemar Pieńkowski, radni, przedsiębiorcy, dyrektorzy ełckich jednostek , naczelnicy wydziałów, studenci, przedstawiciele polsko-włoskiego koła studenckiego oraz działających w Ełku organizacji pozarządowych.

Pobyt we Włoszech był okazją do spotkań i dyskusji na temat programu „Europa dla Obywateli”. Dwa seminaria dotyczące „Europy i jej przyszłości” odbyły się w Galatone w Urzędzie Miasta. W czasie dyskusji poruszano zagadnienia na temat pogłębiania tolerancji i wzajemnego zrozumienia między obywatelami Europy, którzy szanując i promując różnorodność kulturową i językową wnoszą ogromny wkład w dialog międzykulturowy.

Ciekawym i owocnym spotkaniem było seminarium na Uniwersytecie w Bari gdzie prelegentami byli między innymi Profesor Gaetano Dammacco – z Wydziału Prawa Publicznego, Profesor Rosario Polizzi – z Wydziału Medycznego i Prorektor Augusto Garuccio. Głos w dyskusji zabrali również burmistrz Galatone Franco Miceli oraz prezydenci Ełku i Tallsi. Przedstawiciele trzech państw mówili o roli dialogu międzykulturowego i zrozumieniu europejskiej różnorodności. Studenci z Wyższej Szkoły Zarządzania i Finansów oraz Centrum Studiów Bałtyckich spotkali się ze studentami włoskimi. Kolejnym krokiem ich wzajemnego poznania będzie udział studentów włoskich w Juwenaliach w Ełku, a ełckich studentów w Bari.

5 lutego miasta podpisały deklarację o współpracy.

Współpracą z Ełkiem zainteresowane jest również miasto Tallsi. Burmistrz Tallsi - Aivars Lacarus zaprosił delegację z Ełku w celu podpisania porozumienia i ustalenia obszarów wspólnych przyszłych działań a przede wszystkich realizacji unijnych programów.

Copyright © 2005-2020 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego