Ełk

Wiadomości Ełk

Czwartek, 21 września 2023 roku, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca
Szkoły Celne w Ełku
Jan "Ptaszyn" Wróblewski oraz zespół Bashavel - koncert

17 kwietnia 2009 r.
(piątek) godz. 19.00
sala ZEBRA Ełckiego Centrum Kultury
bilet: 30 zł
stolik dla 4 osób: 150 zł

Jan "Ptaszyn" Wróblewski

Saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, publicysta i dziennikarz radiowy. Urodzony 27 marca 1936 w Kaliszu.

Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Kaliszu, w klasie klarnetu i fortepianu. Po maturze przeniósł się do Poznania i podjął studia na Wydziale Mechanizacji Rolnictwa na Politechnice Poznańskiej. W tym okresie rozpoczął karierę artystyczną - od 1954 roku prowadził w Poznaniu studenckie zespoły taneczne, grając w nich na fortepianie i klarnecie.

Debiutował w 1956 jako członek sekstetu K. Komedy, grał także w kwintecie J. Miliana. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy wystąpił w 1958 na festiwalu w Newport (USA). Od tego roku prowadzi własne zespoły jazzowe: Kwintet Poznański, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Stowarzyszenie Popierania Prawdziwej Twórczości Chałturnik, Mainstream, Made in Poland i in.

Współpracuje z wszystkimi najwybitniejszymi jazzmanami polskimi. Koncertował w wielu krajach świata. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od 1970 prowadzi radiowe audycje popularyzujące jazz. Jest wykładowcą na wielu krajowych i zagranicznych warsztatach muzycznych. Oprócz utworów jazzowych pisze także muzykę symfoniczną i ilustracyjną. Ceniony kompozytor piosenek - śpiewali je m.in. E. Bem, Ł. Prus, M. Rodowicz, A. Dąbrowski, A. Zaucha.

Dokonał licznych nagrań, a jego dyskografia obejmuje kilkanaście albumów autorskich i kilkadziesiąt płyt, w których realizacji brał udział.

Jest laureatem "Złotego Saksofonu" - nagrody magazynu "Dookoła Świata" (1958), nagrody im. Mateusza Święcickiego (1996) oraz honorowej "Złotej Tarki" (2000). Kilkakrotnie zwyciężał w ankietach magazynu "Jazz Forum" w kategorii saksofon barytonowy (1983-88 i 1992-2001) oraz aranżer (1992-2001). Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 roku Akademia Fonograficzna ZPAV uhonorowała go statuetką "Złotego Fryderyka 2006" za całokształt twórczości.


Zespół Bashavel

Klaudius Kovac - fortepian
Robert Ragan - kontrabas
Stano Paluch - skrzypce
Marcel Comendant (Mołdawia) - cymbały
Peter Solarik - perkusjaDziedzictwo muzyki ludowej w Europie środkowo-wschodniej jest niezwykle bogate i bardzo dobrze, że coraz więcej muzyków korzysta ze skarbów tego folkloru. Jest to szansa jazzmanów z naszej części świata na oryginalność i słowacko-mołdawski kwintet Bashavel szansę tę dostrzega. Zresztą muzyka tego zespołu to nie tylko wpływy jazzowe i folkowe, ale także sporo elementów wziętych z muzyki poważnej.

Ta mikstura smakuje znakomicie dzięki konsekwentnie zachowanemu jazzowo-swingowemu charakterowi aranżacji. Jeśli chodzi o same melodie, to muzyka słowacka wcale nie jest tak bliźniaczo podobna do polskiego folkloru góralskiego, jak by się mogło wydawać, a mołdawski muzyk wnosi swoją obecność powiew Bałkanów. Nie trzeba już dodawać, że cymbały, wirtuozowsko potraktowane przez Mołdawianina Marcela Comendanta, to o wiele więcej niż tylko jazzowa ciekawostka. Zespół przecież powstał właśnie dlatego, że przecięły się drogi jego i czterech słowackich muzyków, z pianistą Klaudiusem Kovacem na czele.

sc
Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego