Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 30 maja 2023 roku, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Szkoły Celne w Ełku
W dwudziestą rocznicę zwycięstwa wyborczego „Solidarności” odbędzie się Uroczysta Wspólna Sesja Rad Powiatu, Miasta Ełku, Gminy Ełk, Gminy Kalinowo, Gminy Prostki i Gminy Stare Juchy. Uroczystość będzie miała miejsce w sali Zebra Ełckiego Centrum Kultury o godz. 16:00. Dwadzieścia lat temu 4 czerwca 1989 roku Polacy opowiedzieli się za wolnością i suwerennością naszego państwa.

Wybory do Sejmu i Senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku nie były w pełni demokratyczne. Wiadomo było z góry, jakie ugrupowania zajmą większość miejsc w wybieranym wówczas Sejmie. Właśnie te wybory, były jednym z najbardziej przełomowych momentów w historii Polski XX wieku.

Wynik przeprowadzonego 4 czerwca 1989 r. głosowania był jednoznaczny. Spośród 161 kandydatów „Solidarności” do Sejmu, tylko jeden nie zdołał uzyskać mandatu już w pierwszej turze. Na 100 kandydatów „Solidarności” do Senatu w pierwszej turze wybranych zostało 92. Ostatecznie zaś, po przeprowadzonej 18 czerwca II turze wyborów „Solidarność” przegrała walkę tylko o jedno miejsce.

PZPR i jej przybudówki, choć dzięki zawartym w ordynacji wyborczej gwarancjom zdobyły większość miejsc w Sejmie, poniosły wówczas bezprzykładną klęskę. Bezapelacyjnym zwycięzcą czerwcowych wyborów była „Solidarność”, której przedstawiciele zdobyli wszystkie, oprócz jednego, mandaty, o które mogli się wówczas ubiegać.

Dla PZPR wynik czerwcowych wyborów był prawdziwym szokiem. Z dokumentów PZPR, jakie powstały w okresie po wyborach w 1989 roku wyłania się obraz struktury sparaliżowanej świadomością swojej porażki. Po ogłoszeniu wyniku głosowania PZPR straciła faktyczną zdolność do rządzenia krajem, choć musiało minąć jeszcze kilkanaście tygodni, zanim uświadomiono to sobie w Komitecie Centralnym.

Powiat Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego