Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 30 maja 2023 roku, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Szkoły Celne w Ełku

Kulturę Romów można by porównać do ekskluzywnego towaru na półce sklepowej: leży tam zawsze, ale tylko niewielu wykazuje nim zainteresowanie, bo trzeba nielada wysiłku, aby go dostać.Dlatego Urząd Miasta Ełku wraz ze Szkołą Podstawową nr 2 w Ełku postanowili zorganizować I Dziecięcy Festiwal Romski „Na Mazurach”. Festiwal, który odbędzie się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ma na celu popularyzację tradycji, kultury i obyczajów romskich.

Kultura danego społeczeństwa jest kamieniem węgielnym, warunkującym jego istnienie. W kulturze widać historię i wynikającą z jej biegu tożsamość ludu romskiego, jego wartości i wzory zachowań, a także przetrwałe do dzisiaj obrzędy. Kultura Romów jest niezwykle bogata, egzotyczna, tajemnicza. Najpełniej i najczytelniej Romowie wypowiadają się na swój temat za pomocą muzyki i tańca. Można będzie przyjrzeć się temu bliżej podczas Festiwalu, który odbędzie się 20 czerwca o godz. 19:00 w Ełckim Centrum Kultury.

Wśród wykonawców wystąpią między innymi: zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku "Romano Ritmo", Bach Romani oraz działający przy Ełckim Stowarzyszeniu Romów "Dźi Romano".

W Ełku żyje kilkuset osobowa grupa romska. Warto wiedzieć coś więcej o ludziach, których mijamy co dzień na ulicy. Ełk jest drugim miastem w województwie warmińsko-mazurskim (po Ostródzie) skupiającym największą ilość mieszkańców tej mniejszości etnicznej.

UM Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego