Ełk

Wiadomości Ełk

Piątek, 1 lipca 2022 roku, imieniny: Bogusza, Haliny, Mariana
Szkoły Celne w Ełku

Policjanci z Ełku rozpracowali 13-osobową grupę oszustów, którzy na podstawie fałszywych dokumentów wyłudzili z banku kredyty na co najmniej 30 tysięcy złotych. Grupą kierował 23-letni Karol K.Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą od dłuższego czasu pracowali nad tą sprawą. Z ich ustaleń wynikało, że oszuści działali co najmniej od listopada 2008 roku.

Grupą kierował 23-letni Karol K., właściciel jednego ze sklepów w Ełku. Pośredniczył on także przy zawieraniu umów kredytowych z bankiem. Pracowali dla niego tzw. „naganiacze” - 29-letni Tomasz C. i 31-letni Rafał N. Ich rolą było wyszukiwanie osób chętnych do udziału w przestępstwie. 29-latek i 31-latek wystawiali osobom bezdomnym i bezrobotnym fałszywe zaświadczenia o zatrudnieniu. Z tak podrobionymi dokumentami wysyłali tzw. słupów do sklepu Karola K. Tam zawierane były fikcyjne umowy z bankiem. Otrzymany kredyt przejmował 23-latek, dzieląc się z członkami grupy kwotami od 200-300 złotych. Towaru natomiast nie wydawał kredytobiorcom. 23-latek w większości przypadków wpłacał pierwszą ratę kredytu, co spowalniało proces windykacji banku.

Wstępnie straty oszacowano na co najmniej 30 tysięcy złotych.
Funkcjonariusze w trakcie przeszukań pomieszczeń podejrzanych znaleźli i zabezpieczyli przedmioty świadczące o przestępczym procederze m.in. pieczątki i druki zaświadczeń o zatrudnieniu.

Na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego przez policjantów prokurator przedstawił zarzuty 13 osobom. Dziesięciu podejrzanych w wieku 25- 50 lat otrzymało zarzut oszustwa kredytowego. 29-letni Tomasz C. i 31-letni Rafał C. odpowiedzą za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystkim grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

23 lipca Karol K. za kierowanie grupą przestępczą decyzją Sądu Rejonowego w Ełku został aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu kara nawet 10-letniego więzienia.

Policjanci w dalszym ciągu szczegółowo wyjaśniają okoliczności dotyczące działalności grupy. Policjanci nie wykluczają, że w sprawę może być zamieszanych jeszcze kilkadziesiąt osób, a straty przez nich spowodowane mogą sięgać nawet 200 tysięcy złotych.

KWP
Copyright © 2005-2022 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego