Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 6 czerwca 2023 roku, imieniny: Laury, Laurentego, Nory
Szkoły Celne w Ełku
Nawet 500 zł kary będzie mógł nałożyć strażnik miejski m.in. za brak ważnego dowodu osobistego, gromadzenie elektronicznych śmieci, wypalanie trawy, wyrzucanie śmieci w niedozwolonych miejscach czy niszczenie cudzego mienia, np. ławek, znaków drogowych, koszy na śmieci, malowanie graffiti na budynkach. Od czwartku strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia.

- Do tej pory takimi sprawami zajmowała się policja lub były kierowane do sądów grodzkich - Oprócz rozszerzenia uprawnień w zakresie kodeksu wykroczeń, strażnicy gminni mogą nakładać teraz grzywny z innych ustaw - mówi komendant Straży Miejskiej w Ełku Krzysztof Skiba.

- Wcześniej strażnicy nie mogli np. ukarać osoby która mając środki egzystencji lub będąc zdolnym do pracy żebrze w miejscu publicznym. Strażnicy kierowali taką sprawę do sądu. Teraz mogą taką sprawę zakończyć postępowaniem mandatowym - dodaje Skiba.

Nowelizacja ustawy pozwoli odciążyć policję.
- Zawsze mówiłem, że straż miejska powstała po to żeby odciążyć pracę policji - mówi komendant. - Przez wiele lat wypracowaliśmy metody współpracy, ale nie było to celowe aby strażnicy podejmując interwencję w swoją pracę wplątywali patrol policji, który był po prostu zbędny - zauważa Skiba.
- W momencie kiedy weszła nowelizacja jesteśmy w stanie, przynajmniej w niektórych aspektach, to co zaczęliśmy doprowadzić do końca sami, nie angażując już w to policji - kończy komendant.

Radio5
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego