Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 6 czerwca 2023 roku, imieniny: Laury, Laurentego, Nory
Szkoły Celne w Ełku
Ełccy radni miejscy nadali nazwę placowi przy skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty.

Plac będzie nosił imię Księdza Karola Foksa, proboszcza niemieckiej parafii rzymskokatolickiej św. Alberta w Ełku dzisiejszej katedry św. Wojciecha.

„Ksiądz Karol Foks wiele zrobił dla Ełku i tutejszej społeczności i poprzez nadanie placowi jego imienia, będzie trwał w pamięci ełczan” - powiedział Artur Urbański, zastępca prezydenta Ełku.


Karol Foks, właśc. Karl Fox (ur. 1879, zm. 15 stycznia 1953 w Białymstoku) - proboszcz niemieckiej parafii rzymskokatolickiej św. Alberta w Ełku (dziś - katedra pw. św. Wojciecha w Ełku) sprawujący swoją funkcję nieprzerwanie od czasów pierwszej do końca drugiej wojny światowej. W 1945 stał się pierwszym katolickim proboszczem w polskim Ełku, gdzie sprawował swoją funkcję do 1946.

Po przegranym przez Polskę plebiscycie w Ełku w 1920 r. udzielał pomocy i pomagał ukrywać się polskim aktywistom plebiscytowym z powiatu ełckiego zagrożonym represjami oraz deportacją do Polski. W okresie II wojny światowej pomagał polskim robotnikom zbiegłym z robót przymusowych i niemieckim dezerterom. Kontaktował się z nim wywiad AK.

W styczniu 1945, kiedy jego niemieccy parafianie w pośpiechu opuszczali Ełk przed nadciągającą Armią Czerwoną, on pozostał mimo nakazu ewakuacji. Był Niemcem, mówił po polsku z silnym niemieckim akcentem, zyskał jednak sympatię powojennych polskich osadników. W 1946 został przeniesiony - pomimo tego, że chciał pozostać w parafii św. Wojciecha w Ełku - na pierwszego po wojnie proboszcza do Starych Juch.
Zmarł w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku w 1953 r.

źródło: Wikipedia

iS
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego