Ełk

Wiadomości Ełk

Czwartek, 8 czerwca 2023 roku, imieniny: Ady, Celii, Medarda
Szkoły Celne w Ełku
23 października (piątek) o godzinie 18.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku zaprasza na projekcję rosyjskiego filmu science fiction "Aelita". Muzykę do filmu zagra na żywo ełcki zespół "Drobjazzg". Wstęp wolny.

Muzyka i film to obszary sztuki ściśle powiązane ze sobą. Odkąd narodził się film muzyka była jego dopełnieniem - stwierdzenie o tyleż banalne co i prawdziwe. W okresie kina „niemego” ową pustkę wypełniał taper. 23-ego października rolę owego tapera przejmie ełcki kwartet jazzowy Drobjazzg wykonując muzykę improwizowaną do radzieckiego filmu z 1924 roku pt. : „Aelita” w reżyserii Jakowa Protazanowa.

„Aelita” to niemy film uznawany za pierwszy radziecki obraz science fiction. Akcja rozgrywa się częściowo w sowieckich realiach, częściowo na Marsie - połączenie z pozoru groteskowe i nierealne, ale na tyle nośne że współcześni autorzy Mang zaadoptowali ją na własne potrzeby tworząc postnuklearny komiks.

Jazz, a dokładniej muzyka improwizowana zdaje się idealnie wpisywać w nastrój i przekaz tego filmu. Zadanie jakie stoi przed muzykami jest niełatwe i tym bardziej wymagające jeśli weźmie się pod uwagę wykonawców, którzy już takie próby podejmowali.

Drobjazzg wystąpi w składzie:
Marcin Łukawski - saksofony, klarnet
Emilian Mankiewicz - piano
Marcin Mulewski - kontrabas
Rafał Wojciechowski - perkusja
iS (MBP)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego