Ełk

Wiadomości Ełk

Piątek, 2 czerwca 2023 roku, imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Szkoły Celne w Ełku
Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku zaprasza na spotkanie z Wiktorem Jerofiejewem - rosyjskim pisarzem, skandalistą, prowokatorem, człowiekiem, który stworzył świat diabła.

Spotkanie odbędzie się 24 października (sobota) o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku, wstęp wolny.

Wiktor Jerofiejew, urodził się w rodzinie radzieckiego dyplomaty. W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Moskiewskim, a pięć lat później został doktorem nauk filologicznych. Autor Rosyjskiej piękności, Encyklopedii duszy rosyjskiej, Dobrego Stalina, czy Świata Diabła, znany jest z kreowania groteskowego świata, w którym rzeczywistość zlewa się z sennymi fantazjami. Nieustannie prowokuje i poddaje czytelnika ciężkim próbom wytrzymałości intelektualnej i obyczajowej.

W prozie rosyjskiej uchodzi za skandalistę i prowokatora. Jego utwory są mocno nasycone erotyzmem, z sarkazmem rozlicza w nich rosyjską historię i mity. Bohaterką jego pierwszej powieści, Rosyjskiej piękności (przetłumaczonej na kilkadziesiąt języków) jest moskiewska prostytutka, w autobiograficznym Dobrym Stalinie kreśli ironiczny obraz radzieckiej wierchuszki zafascynowanej generalissimusem.

Jerofiejew jest autorem libretta (napisanego w oparciu o opowiadanie o tym samym tytule) do opery Życie z idiotą Alfreda Sznitkego.

iS (MBP)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego