Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 3 sierpnia 2021 roku, imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii
Szkoły Celne w Ełku
Do 48 milionów złotych wzrośnie w przyszłym roku dług publiczny Ełku. Uchwalili to miejscy radni.

Proinwestycyjny budżet na 2010 rok zakłada realizacje wielu projektów, które pochłoną ogromne środki - tłumaczy prezydent Ełku. Jak dodaje Tomasz Andrukiewicz będą to największe inwestycje w historii miasta.

- Inwestycje te mogły ruszyć w roku 2007, ale nie były ogłoszone konkursy przez Ministerstwo Ochrony Środowiska, przez marszałka województwa. Cały czas trwały negocjacje Polski z Komisją Europejską w zakresie funduszy strukturalnych i tak naprawdę wszystkie konkursy rozstrzygnęły się w roku 2009, co oznacza, że największe inwestycje i największe obciążenie finansowe trafią w okres stagnacji gospodarczej, ale nie mamy wyjścia - tłumaczy Andrukiewicz.

- Jeżeli nie zrobimy tego teraz to dopiero po roku 2014 w następnej perspektywie budżetowej. Musimy pogodzić trudną sytuację w kraju z inwestycjami, które musimy zrealizować, bo jeżeli tego nie zrobimy to kary unijne za niedostosowanie naszych urządzeń, czyli gospodarki wodno-kanalizacyjnej i gospodarki odpadami będą tak duże, że dotknie to zarówno samorząd miasta jak i mieszkańców - dodaje Andrukiewicz.

Budżet na rok 2010 wyniesie około 170 milionów złotych. Jego deficyt zostanie uzupełniony obligacjami.

- Jest to narzędzie bardzo elastyczne. Szybko można załatwić emisję obligacji, szybciej niż wyemitować kredyt, który jest narzędziem bardziej kosztownym. Moglibyśmy chcąc polepszyć sytuacje finansową miasta zaproponować jego mieszkańcom wyższe podatki, bo tak się robi na całym świecie - tłumaczy Andrukiewicz.

Andrukiewicz zapewnia, że po zrealizowaniu budowy zakładu unieszkodliwiania odpadów i nowej sieci wodociągowo - kanalizacyjnej oraz deszczowej na najbliższe 50 - 60 lat będziemy mieli sytuacje w tym zakresie z głowy.

W tej chwili dług publiczny wynosi około 30 milionów złotych. W przyszłym roku będzie to 48 milionów.

iS (Radio5)
Copyright © 2005-2021 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego