Ełk

Wiadomości Ełk

Piątek, 13 grudnia 2019 roku, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
Wariant przebiegu Międzynarodowej Linii Kolejowej Rail Baltica przez Ełk i Olecko wybrały PKP Polskie Linie Kolejowe. To tylko opinia, a nie ostateczna decyzja.


Powiększ zdjęcie
PKP Polskie Linie Kolejowe pozytywnie zaopiniowały wariant przebiegu Rail Baltica przez Ełk i Olecko, a nie Augustów i Sokółkę. Za takim przebiegiem planowanej międzynarodowej linii kolejowej przemawiają względy ekonomiczne, ekologiczne i demograficzne.

Ostateczna decyzja w sprawie przebiegu trasy należy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Powstaje właśnie raport o oddziaływaniu na środowisko rozważanych wariantów trasy.

Rail Baltica (Kolej Bałtycka) to kolejowy korytarz transportowy łączący Helsinki przez Tallin, Rygę, Kowno z Warszawą. Trasa ma duże znaczenie polityczne i strategiczne, ponieważ stanowi jedyne połączenie kolejowe krajów bałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.

Projekt Rail Baltica został wpisany na listę priorytetowych projektów UE w 2007 roku. Do 2013 roku planowano przeznaczyć na ten cel 124 miliony euro.

Decyzja o przebiegu Rail Baltica ma zostać podjęta w tym roku.

iS
Copyright © 2005-2019 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego