Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 6 lipca 2022 roku, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
Szkoły Celne w Ełku
Polska ekipa w „ełckim balonie” odnosi kolejne sukcesy na największym europejskim Festiwalu Balonów odbywającym się w szwajcarskiej miejscowości Château-d'Oex.


Powiększ zdjęcie
Celem kolejnych zmagań ekip balonowych był przepiękny średniowieczny zamek położony w Gruyere, odległy o ok. 25 km od miejsca startu w Château-d'Oex. Pilot balonu - Jurek Czerniawski osiągnął najlepszy wynik rzucając marker 2 m obok punktu docelowego.

Co więcej, osiągnął ten wynik jako jedyny ze wszystkich startujących (w zawodach uczestniczy około 100 ekip).
Należy podkreślić tu trudne warunki w jakimi przyszło mu się zmierzyć w czasie 3,5 godzinnego lotu: ograniczona była widoczność ze względu gęste i nisko zawieszone chmury przez co nie zawsze możliwe było prowadzenie dokładnej nawigacji i rozpoznanie terenu. Załoga musiała bardzo dokładnie obserwować teren by nie wpaść na skałę lub linię wysokiego napięcia.

Balon często leciał nad chmurami na wys. ok 2000 m i wówczas ziemia nie była w ogóle widoczna, musiał więc starczyć GPS i przyrządy na pokładzie.

Załoga próbowała dolecieć do celu, ale resztki gazu uniemożliwiły to i w trosce o bezpieczeństwo jej członków wylądowali ok. 200 m od zamku.

To wielki sukces polskiej ekipy, zważywszy na to, że jeszcze tylko jednej załodze udało się dolecieć w okolice zamku (pilotem drugiej ekipy był wielokrotny mistrz Europy i świata David Bareford z Wlk. Brytanii).

iS (UM Ełk)
Copyright © 2005-2022 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego