Ełk

Wiadomości Ełk

Niedziela, 4 czerwca 2023 roku, imieniny: Christy, Helgi, Karola
Szkoły Celne w Ełku
Być może już wkrótce w Ełku powstanie tak zwane Turbo Rondo.

Rondo turbinowe, inaczej turbo rondo to rodzaj ronda zaprojektowanego w taki sposób, że samochody jadące pasem wewnętrznym i zewnętrznym nie zajeżdżają sobie drogi. Pojazdy są w naturalny sposób kierowane na odpowiednie wyloty ronda zmniejsza to ryzyko kolizji. W przeciwieństwie do zwyczajnego ronda nie ma możliwości zmiany pasa ruchu z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie.

Tak zorganizowany może być już wkrótce ruch na rondzie u zbiegu ulic Kilińskiego, Grajewskiej, Norwida i Przemysłowej. Wszystko dlatego, że Ełczanie nie potrafią jeździć po rondach, z kilkoma pasami ruchu, a takie właśnie jest rondo na ulicy Kilińskiego. Od czasu jego powstania do końca listopada ubiegłego roku doszło tam do prawie stu kolizji. To ponad 10 razy więcej niż na rondzie Suwalska-Przemysłowa. Na tamtym skrzyżowaniu samochody poruszają się jednak jednym pasem ruchu.

Problem jest na tyle poważny, że zajęli się nim radni miejscy. Na styczniowej sesji przyjęli stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w sprawie zmiany organizacji ruchu na rondzie. Na inicjatywę pozytywnie odpowiedziała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarządzająca skrzyżowaniem, która zaproponowała zastosowanie w tym miejscu ronda turbinowego. Propozycję Generalnej Dyrekcji przedstawiono na marcowym posiedzeniu komisji mienia komunalnego. Rozwiązania spotkało się z dużym zainteresowaniem radnych. Radni zdecydowali skierować propozycję wprowadzenia ronda turbinowego do oceny i zaopiniowania w Wydziale Mienia Komunalnego Urzędu Miasta.

iS (Radio5)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego