Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 5 lipca 2022 roku, imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
Szkoły Celne w Ełku
IV Mazurski Festiwal Książki „Książka i Lilia”.

W ramach IV Festiwalu Książki "Książka i Lilia" będziemy mogli zobaczyć wystawę prac artysty światowej sławy Wojciecha Siudmaka "DIUNA - epopeja fantastyczna" oraz spotkać się z pisarzem Andrzejem Pilipiukiem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku zaprasza 24 kwietnia o godzinie 17.00.

Wojciech Siudmak

Jeden z czołowych reprezentantów realizmu fantastycznego. Realizm fantastyczny łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez Salvador Dali, Rene Magritte Siudmaka łączy z Dali wirtuozeria w dawaniu trójwymiarowego złudzenia przestrzeni, poczucie światła i cienia, perspektywy linearne i powietrzne. Ponadczasowa, daleka od teoretyzowania i mody sztuka Siudmaka urzeka renesansową wirtuozerią i perfekcją, fascynuje wykraczającą poza normy wyobraźnią oraz bogactwem intelektualnym. To świat jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych konstrukcji o dziwnych i nieoczekiwanych splotach myślowych.

Federico Fellini powiedział o nim:
Jaka bezgraniczna fantazja i jaka cudowna zdolność realizowania jej. Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia.


Andrzej Pilipiuk

Uważany za jednego z najbardziej poczytnych polskich pisarzy młodego pokolenia. Archeolog z wykształcenia, debiutował jeszcze w studenckich czasach na łamach "Fenixa" opowiadaniem „Hiena” (1996r.), otwierającym cykl opowieści o Jakubie Wędrowyczu – degeneracie, bimbrowniku i egzorcyście. Ten dość niezwykły bohater zyskał ogromną sympatię czytelników, nie tylko w Polsce. Do dziś ukazało się ponad 60 opowiadań o egzorcyście – amatorze, zebranych w pięciu tomach: „Kroniki Jakuba Wędrowycza”, „Czarownik Iwanow”, „Weźmisz czarno kure...”, „Zagadka Kuby Rozpruwacza” i „Wieszać każdy może”. Każdy z nich okazał się bestsellerem, a Andrzej Pilipiuk stał się jednym z najbardziej poczytnych pisarzy polskich. Jest m. in. autorem trylogii o alchemiku Sędziwoju, kuzynkach Kruszewskich i księżniczce Monice („Kuzynki”, „Księżniczka”, „Dziedziczki”), trylogii "Norweski dziennik" („Ucieczka”, „Obce ścieżki”, „Północne wiatry„), a także... kilkunastu tomów kontynuacji przygód Pana Samochodzika. Z racji na tą wyjątkową kreatywność Pilipiuk sam siebie określa - z przymrużeniem oka - mianem "Wielkiego Grafomana".

Dziewięciokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla, zdobywca Zajdla w 2002 roku za opowiadanie Kuzynki, które w 2003 roku rozwinął w powieść. Ponadto uhonorowany Pucharem Bachusa i Srebrną Muszlą. W 1998 roku nominowany do Śląkfy, nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki w kategorii "Pisarz roku".

iS (MBP)
Copyright © 2005-2022 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego