Ełk

Wiadomości Ełk

Piątek, 22 września 2023 roku, imieniny: Maury, Milany, Tomasza
Szkoły Celne w Ełku
Otwarcie wystawy: 20 maja 2010 r.
godz. 18.00

Galeria ŚLAD Ełckiego Centrum Kultury
wstęp wolny
wystawa czynna do: 20 czerwca 2010 r.


Olga Wielogórska

Urodziłam się w Sejnach 5 marca 1977 roku.

Ukończyłam Uniwersytet Śląski w Cieszynie w pracowni A. Pietscha i J. Knopka oraz Uniwersytet Ludowy we Wzdowie. Pracowałam na Uniwersytecie Śląskim w katedrze grafiki. Obecnie mieszkam i tworzę na Suwalszczyźnie.

Zajmuję się grafiką warsztatowa, użytkową, malarstwem oraz kamieniarstwem artystycznym. Prezentuję tu grafiki w technice akwaforty i akwatinty, rzeźbę w kamieniu oraz rysunki. Moją inspiracją jest głównie piękno boskich żywiołów w naturze - polnym kamieniu, wysokim niebie, dziko pędzących chmurach, czy szepcie wody.

Przestrzeń, Wiatr, Niebo, Woda fascynują pięknem, prostotą i siłą wyrazu. Mają w sobie coś świętego, promieniującego Kosmiczną Potęgą, która wiąże nasze „bycie z boskością, a codzienność z wiecznością”.

Gdy słowa są zbyt małe, biorę białą kartkę, by kreską i kolorem wykreślić chwile, które mijają bezpowrotnie zmieniając nasze życie. Opowiadam o błękitnym ptaku, co ulatuje z człowieka, o zgubionym kluczu do serca kobiety, co czeka w złotych strugach deszczu, o srebrnej twarzy księżyca w czarnej rzece, o wietrze, co smaga czule taflę jeziora, o nocy, w którą wpadają gwiazdy.

Dotykam kamień, co cierpliwie czekał na mnie od momentu swych narodzin i opowiadam jego sen. Zamykam w skrzydlatą formę kamienny żywioł, dając sercu kamienia twórcze tchnienie. Wtedy traci on swą bezwładność i ciężar, i lśni pięknem kosmicznej Potęgi Wszechświata.

Trawię cynkowe blachy, by biel z czernią mogły toczyć podniebne bitwy, by wiatr pędził ogromne chmury po niebach wyśnionych krain, które ożywają dopiero, gdy patrzy nań oko widza. Natchnione nieba mych grafik mają emanować boską potęgą i pięknem skrawków nieskończoności, by człowiek mógł wznieść się ponad powierzchnię papieru i znaleźć to, czego szuka.

Cykl prac w technice akwaforty i akwatinty, powstały 700 km od Suwalszczyzny wypłynął zupełnie naturalnie z ogromnej tęsknoty za Przestrzenią, Wiatrem, Niebem i Wodą.

Piękno potęg, objawiających się w naturze, wiąże nasze życie z boskością, a chwilę z wiecznością, poprzez to, że mamy w nim bezpośredni, codzienny udział.

Teraz po prostu tu jestem i mimo wszystko wierzę, że warto, choć nie zawsze łatwo.

Żyję, by tworzyć i tworzę, by żyć i daje mi to wiele szalonej radości.

- Olga Wielogórska

iS (ECK)
Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego