Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 6 lipca 2022 roku, imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
Szkoły Celne w Ełku
Ełcka drogówka prowadziła działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Ich celem było zmniejszenie ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów.

Ełccy policjanci prowadzili wzmożone działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w rejonie skrzyżowań oraz na ciągach ulic o największym natężeniu ruchu pieszych. Dyscyplinowali pieszych i przypominali im, że tak samo jak kierujący mają obowiązek stosować się do obowiązujących przepisów.

Tylko w ciągu jednego dnia policjanci nałożyli 14 mandatów karnych wobec osób, które przechodziły w miejscach niedozwolonych bądź nie stosowały się do sygnalizacji świetlnej. Konsekwencje ponieśli też kierujący pojazdami. Jeden z kierowców w sposób rażący naruszył przepis ruchu drogowego na ulicy Suwalskiej. W momencie gdy nieoznakowany radiowóz zatrzymał się przed przejściem ustępując pierwszeństwa pieszemu, 32-latek nie zważając na nikogo przejechał obok drugim pasem ruchu. Kierowca ten został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych i 10 punktami karnymi.

Policjanci przypominają kierowcom, że pieszy jest tzw. niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego ponieważ w trakcie "zderzenia" z pojazdem nie chroni go nic. Kierowca może liczyć na poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. Pieszy natomiast jest narażony na najpoważniejsze konsekwencje już przy prędkościach pojazdu rzędu 20-30 km/h. Przy prędkości 50 km/h, pieszy ma około 50 proc. szans na przeżycie, ale już przy prędkości około 80 km/h jego szanse na przeżycie są bliskie zeru.

W trosce o bezpieczeństwo pieszych policjanci przypominają, że zabrania się:

• wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściach dla pieszych,
• wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
• przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez torowisko,
• przebiegania przez jezdnię i chodzenia po torowisku,
• przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenia zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni.

Stosowanie powyższych reguł nic nie kosztuje, a za ich niestosowanie można zapłacić cenę najwyższą!

iS (KPP)
Copyright © 2005-2022 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego