Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 4 października 2023 roku, imieniny: Edwina, Rosławy, Rozalii
Szkoły Celne w Ełku
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa w Ełku informuje, że w I półroczu 2010 r. 46 rolników uległo wypadkom w trakcie pracy w gospodarstwie rolnym. W porównaniu do analogicznego okresu z 2009 roku liczba ta zmniejszyła się o 11.

W gminie Ełk - 16, Prostki - 15, Kalinowo - 11, Stare Juchy - 4. Najwięcej, bo aż 19 wypadków odnotowano w obejściach gospodarskich. Zły stan nawierzchni i ciągów komunikacyjnych to główne przyczyny poślizgnięć i upadków osób. Kolejnych 9 wypadków miało miejsce w budynkach inwentarskich (obory, chlewnie) podczas obsługi zwierząt. Ciasne obory, nieodpowiednia higiena (zwłaszcza duża ilość owadów w okresie letnim) powodują, że zwierzęta są niespokojne, podenerwowane. Strach czy zaskoczenie wywołuje u zwierząt agresję, a one broniąc się kopią. Warto przypomnieć, że krowy szczególnie mocno kopią na boki tylnymi kończynami powodując u osób pracujących przy ich obsłudze urazy kończyn, głowy itp.

Należałoby zadbać o to, by zwierzęta miały wystarczającą ilość miejsca, czysto, sucho, zwalczać uciążliwe owady, a z pewnością będą spokojniejsze i bardziej wydajne. Ponadto do udoju krowy należy pętać, a przy pracach pielęgnacyjnych stosować proste, a jednocześnie skuteczne metody poskramiania zwierząt np. przywiązanie ogona czy unieruchomienie głowy z uciskiem przegrody nosowej.

Kasa przypomina o zachowaniu rozwagi oraz szczególnej ostrożności podczas wykonywania prac żniwnych. Trwające wakacje niech pozostaną w pamięci dzieci okresem bezpiecznego odpoczynku. Dzieci na wsi bardzo często pomagają rodzicom niemalże we wszystkich pracach w gospodarstwie. Ale to na dorosłych spoczywa obowiązek uchronienia ich przed niebezpieczeństwem, utratą zdrowia i życia. To dorosły opiekun, rodzic powinien przewidywać czyhające zagrożenia. Nie należy prac szczególnie niebezpiecznych powierzać dzieciom do 16 roku życia. Nim powierzymy dziecku pracę, zastanówmy się, ile dzięki niej zyskamy, a ile bezpowrotnie możemy stracić. Życia, a często i zdrowia nikt nie przywróci...

Z analiz Kasy wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków, do których dochodzi wśród rolników, to nieodpowiednia organizacja pracy, używanie maszyn i urządzeń, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, pośpiech i przemęczenie. Często przyczyną wypadku bywa też bałagan w obejściach gospodarskich, lekceważenie elementarnych zasad higieny, bezpiecznej pracy, używanie nieodpowiedniego obuwia (klapki lub buty o śliskiej podeszwie), nieodpowiedniej odzieży.


Dariusz Mońko
KRUS PT Ełk

Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego