Ełk

Wiadomości Ełk

Poniedziałek, 4 grudnia 2023 roku, imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana
Szkoły Celne w Ełku
W czwartek, 3 marca rozpocznie się 22 Jarmark Kaziuka.

W ciągu czterech dni (3-6 marca) w Ełckim Centrum Kultury oraz na Placu Jana Pawła II będzie można podziwiać występy zespołów ludowych z Polski i zagranicy. Nie zabraknie też tradycyjnych „kaziukowych” wyrobów.


Program:

3 marca (czwartek)
godz. 16.00 - sala widowiskowa ECK (wstęp wolny)
Konkurs Cymbalistów

4 marca (piątek)
godz. 12.00 - sala widowiskowa ECK (wstęp wolny)
Estradowe zespoły wokalno-taneczne "Kalejdoskop" i "Akwarel" ze Szkoły Średniej nr 3 im. W. M. Usowa w Grodnie - partner Zespołu Szkół Samorządowych w Ełku
godz. 18.00 - sala widowiskowa ECK (opłata piernikowa)
Polski Zespół Ludowy "Znad Mereczanki" z Jaszun - Czar Kaziuka Wileńskiego

5 marca (sobota)
godz. 18.00 - sala widowiskowa ECK (opłata piernikowa)
Estradowe Zespoły wokalno-taneczne "Kalejdoskop" i "Akwarel" ze Szkoły Średniej nr 3 im. W. M. Usowa w Grodnie

6 marca (niedziela) Jarmark Kaziuka
godz. 9.00 - Plac Jana Pawła II
sprzedaż serc piernikowych, palm, jajek, ozdób wielkanocnych i innych wyrobów "kaziukowych"


Jarmark Kaziuka jest imprezą, której korzenie sięgają XVI wieku. Św. Kazimierz, królewicz Polski z rodu Jagiellonów, zmarł w młodym wieku w 1486 r. i został pochowany w Wilnie. Przy jego grobie zaczęły dziać się niewytłumaczalne rzeczy, dzisiaj rzeklibyśmy cuda. Powołano więc Kapitułę Kanonizacyjną, która zajęła się zbieraniem dowodów świętości Kazimierza oraz wykonaniem jego obrazu. Po zebraniu dostatecznie dużej ilości danych, potwierdzających fakt świętości Kazimierza i ukończeniu obrazu, król Polski złożył wniosek do Watykanu o kanonizację.

Kanonizacja św. Kazimierza odbyła się w 1521 r., jednak dokumentów ani obrazu św. Kazimierza nie zwrócono Kapitule Kanonizacyjnej. Dopiero w 1603 r. w Watykanie odnaleziono dokumenty i obraz. Na odwrocie obrazu wypisano datę kanonizacji, imię papieża, który kanonizował św. Kazimierza, oraz rok i imię papieża, który przekazał obraz i dokumenty Kapitule Kanonizacyjnej.

Mieszkańcy miasta Wilna przyjęli zwrot obrazu jako wielki dar. Zaczęli bawić się i cieszyć z tego faktu. Powstało wielkie święto, a dzień 4 marca przyjęto dniem św. Kazimierza. "Jarmark Kaziuka" - jak go później nazwano - zaczęto obchodzić bardzo hucznie przez kilka, a nawet kilkanaście dni.
Zaczęto wypiekać smakołyki i sprzedawano dzieła rąk ludzkich. Później narodził się obyczaj robienia palm wileńskich, które sprzedawano na Jarmarku. Było to święto niezwykłej radości, przez co narodził się pomysł pieczenia serc z piernika, na których z czasem zaczęto malować dowcipne napisy. Z błędami i w gwarze wileńskiej, ale chodziło przecież o dobrą zabawę. Zaczęto flirtować napisami na piernikach. "Ja ciebie kce", "Kocham cie", "Nie kce cie" - to tylko niektóre z napisów, umieszczanych na sercach z piernika. Umawiano się nimi na randki, oświadczano się. Była to piękna zabawa ludowa, na którą ludzie chodzili pośmiać się, pożartować, kupić coś, nie zawsze niezbędnego. Najważniejsza była dobra zabawa.

iS (ECK)
Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego