Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 29 marca 2023 roku, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
Szkoły Celne w Ełku
W maju na zaproszenie prezydenta miasta do Ełku przyjedzie Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego biskup Bruno Platter.

Spotkanie będzie częścią kolejnej wizyty Biskupa Bruno Plattera na Warmii i Mazurach. W Ełku Wielki Mistrz spotka się z prezydentem Tomaszem Andrukiewiczem weźmie udział w uroczystej Sesji Rady Miasta. Bruno Platter spotka się także z młodzieżą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Ełku i złoży kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. W programie wizyty nie zabraknie spaceru ełcką promenadą i oględzin zamku krzyżackiego.
Biskupowi towarzyszyć będzie Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który utrzymuje regularne kontakty z Wielkim Mistrzem.

Wizyta Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego w Ełku będzie miała charakter symboliczny. Historia Ełku nieodłącznie związana jest z działalnością Zakonu Krzyżackiego. Ulryk von Jungingen nadzorował budowę zamku na wyspie Jeziora Ełckiego. Zamek powstawał w latach 1398-1406. Z kolei Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Paul Bellitzer von Russdorf w roku 1425 nadał na prawie chełmińskim akt lokacji Ełku. Dziesięć lat później ten sam mistrz podniósł Ełk do rangi miasta.

Zakon Krzyżacki - Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie powstał w XII wieku. W 1929 r. Zakon zrezygnował z charakteru rycerskiego i przekształcił się w typowy zakon klerykalny. Zwierzchnik zgromadzenia nosi tytuł Wielkiego Mistrza Krzyżackiego oraz kościelną godność opata. Biskup Bruno Platter pełni funkcję Wielkiego Mistrza od 2000 r. (w 2006 roku został ponownie wybrany na kolejną kadencję).

Zakon zajmuje się działalnością charytatywną, prowadzi szpitale, placówki ochrony zdrowia, domy spokojnej starości oraz domy dziecka.

iS (UM Ełk)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego