Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 29 marca 2023 roku, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
Szkoły Celne w Ełku
17 kwietnia 2011 r. (niedziela)
godz. 12.00 - 15.00

Ełckie Centrum Kultury
wstęp wolny


Wszystkich, którzy chcą poczuć pierwszy powiew wiosny, stworzyć swoje oryginalne pisanki, zrobić kwieciste ozdoby zapraszamy na warsztaty wielkanocne. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa, kiermasz tradycyjnych wyrobów wielkanocnych, warsztaty składania serwetek, warsztaty malowania pisanek oraz pomysły i inspiracje na dekoracje świątecznego stołu.

Nieodłącznym atrybutem świąt wielkanocnych jest oczywiście pisanka. Dawniej przy tworzeniu pisanek wykorzystywano pszczeli wosk i suche liście cebuli. Na skorupkę kurzego jajka nakładało się wosk za pomocą specjalnego pisaka - w ten sposób rozpisane jajko wrzucało się do wywaru z tzw. cebulaka, sporządzonego z cebuli. Pod wpływem temperatury wosk topniał pozostawiając wzorzyste ścieżki, a skorupka jajka nabierała ciemnoczerwonego koloru.

Z czasem do przygotowywania pisanek zaczęto używać zwykłej parafiny, a cebulę zastąpiły sztuczne barwniki. Sama metoda jednak nie zmieniła się. Zdolne pisankarki za pomocą pisaka i kolorów tworzą prawdziwe cuda. Kilkakrotne nałożenie wzorów z wosku i zanurzenie w kilku barwnikach daje niesamowity efekt. Taka pisanka jest nie lada ozdobą na wielkanocnym stole.

Przyjdź i baw się WIELKANOC tuż tuż ...

iS (ECK)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego