Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 29 marca 2023 roku, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
Szkoły Celne w Ełku
Przed Szkołą Podstawową nr 2 w Ełku został dziś posadzony Dąb Pamięci. Uczniowie uczcili pamięć zamordowanego w Katyniu porucznika Józefa Czaleja.

Uroczystość związana była z programem „Katyń... ocalić od zapomnienia”, którego celem jest posadzenie 21.857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden DĄB to jeden "katyński Bohater".

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku uczcili pamięć zamordowanego w Katyniu porucznika Józefa Czaleja. Na uroczystości obecny był bratanek Józefa Czaleja, Zbigniew Czalej. Przed szkołą został posadzony Dąb Pamięci. Umieszczono również tablicę upamiętniającą.

Porucznik Józef Czalej urodził się w 1903 roku we wsi Pogorzelce na terenach dzisiejszej Białorusi. Był najstarszy z 6 rodzeństwa. Jako jedyny ukończył studia. Odbył służbę wojskową i powrócił jako podporucznik Korpusu Ochrony Pogranicza. 17 września 39 roku został aresztowany i przewieziony do obozu sowieckiego w Kozielsku. Zginął prawdopodobnie 15 kwietnia 1940 roku.

iS
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego