Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 28 marca 2023 roku, imieniny: Anieli, Kastora, Soni
Szkoły Celne w Ełku
Majowe święta narodowe rozpoczęły w Ełku plenerowe życie kulturalne.


Powiększ zdjęcie
2 maja - z okazji Dnia Flagi RP - na skwerze przed Urzędem Miasta uroczyście wręczono flagi państwowe i miejskie. 3 maja, z okazji obchodów 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, odbyła się msza święta, uroczyste składanie wiązanek oraz festyn rycerski.


2 maja uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 wciągnięciem na maszt flagi państwowej oraz odegraniem hymnów Polski i Ełku. Po przemówieniu Prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza, nastąpiło wręczanie flag. Prezydent wraz ze swoim zastępcą, Arturem Urbańskim, przekazali ełczanom około 600 flag w barwach narodowych oraz 300 w barwach miejskich. Pomimo nie najlepszej pogody, przed urząd przybyli bardzo licznie mieszkańcy miasta. Najmłodsi obywatele otrzymali balony i słodycze w barwach narodowych i miejskich. Można było otrzymać również płytę z nagraniami ełckich artystów "Dźwięki Ełku". Jak zwykle nie zabrakło konkursów i zabaw. W części artystycznej mogliśmy posłuchać "Szlagierów z dawnych lat" w wykonaniu Emila Mankiewicza i Marty Augustynowicz.

Dzień Flagi RP obchodzony jest w Polsce 2 maja. Święto ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Senat RP w uchwale z dnia 12.02.2004 ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji sejmu święto zmieniono na Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 2 maja obchodzony jest również jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego.
7.02.1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę, dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy. W 1919 roku biel i czerwień uznano oficjalnie za barwy państwowe.

Obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęła msza święta w Katedrze św. Wojciecha. Przed godziną 14:00 w Parku Solidarności pod pomnikiem "Poległym za wolną i niezawisłą Polskę" w otoczeniu władz miasta, wojska, pocztów sztandarowych i orkiestry dętej nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i wiązanek. Akt ten ozdobiony został występem Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Ełk, który zatańczył poloneza i wiązankę tańców kaszubskich. Następnie, na promenadzie przy ulicy Pułaskiego, odbył się festyn rodzinny. Historię Konstytucji 3 maja w artystyczny sposób przedstawiły nam dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku. Spektakl "Benefis Konstytucji" przygotowano specjalnie na tę uroczystość i odebrany został przez ełczan z ogromnym uznaniem. Muzycznie rozgrzewał nas zespół Veres. W tym roku tematem przewodnim majówki byli rycerze. W średniowiecznej wiosce rycerskiej można było postrzelać z łuku, przymierzyć rycerską zbroję czy skosztować chlebków pieczonych na blasze, lub swojskiego smalcu. Odbyły się również pokazy walki rycerskiej, a także inscenizacja bitwy, po której zostały podpalone, specjalnie przygotowane do tego, chaty chłopskie. Najmłodsi mogli poszaleć na dmuchanej zjeżdżalni czy wziąć udział w konkursach z nagrodami. Pracownicy Ełckiego Centrum Kultury tradycyjnie rozdawali balony w barwach narodowych i miejskich, biało-czerwone lizaki, chorągiewki, a także malowali dzieciom twarze. W imprezie wzięło udział około 2 tys. osób.


Edyta Wasiulewska, ECK Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego