Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 28 marca 2023 roku, imieniny: Anieli, Kastora, Soni
Szkoły Celne w Ełku
W tegorocznym rankingu najlepszych prezydentów polskich miast według tygodnika "Newsweek" wysoko oceniono działania Prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza.


fot. UM Ełk
Była to już druga edycja rankingu prezydentów polskich miast prowadzona przez tygodnik „Newsweek”. Ocenie poddano 106 polskich miast rządzonych przez prezydentów W rankingu nie oceniano jednak Prezydent Warszawy, które to miasto powinno konkurować z innymi stolicami europejskimi.

Przygotowanie rankingu trwało kilka miesięcy. Najpierw stworzona została specjalna ankieta, na którą odpowiedziało 80 prezydentów. Wśród nich znaleźli się prezydenci dużych miast, takich jak Wrocław, Poznań, Gdańsk czy Kraków, ale też prezydenci mniejszych miast: Ełku, Zamościa, Przemyśla itd.

Prowadzone były również rozmowy ze współpracownikami szefów miast, przedstawicielami organizacji pozarządowych i mieszkańcami. W ostatniej fazie do współpracy zaproszono prof. Krystynę Skarżyńską z PAN i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Marcina Trzcińskiego, rzecznika Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Jerzego Buzka.

Ostatecznie wybrano piętnastkę najlepszych oceniając ich pod kątem takich kryteriów jak: gospodarka miasta (budżet, środki pozyskane z Unii Europejskiej, miejskie inwestycje), warunki życia mieszkańców (dostęp do miejskiej infrastruktury służącej mieszkańcom: kin, teatrów, pływalni, boisk, ścieżek rowerowych itp.), indywidualne cechy każdego z prezydentów (innowacyjność, zdolność do współpracy, umiejętność doboru kompetentnej kadry, atmosfera, jaką stwarzają w urzędzie, zdolność pozyskiwania i przekonywania ludzi do swoich pomysłów).

Pierwsze miejsce w każdej z trzech kategorii rankingu zajął Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Prezydent Ełku wysoko oceniony

W tegorocznym rankingu najlepszych prezydentów miast doskonale wypadli zarządzający mniejszymi miastami.

Oceniając poszczególnych szefów miast, pod uwagę brano także ich aktywność w ostatnim roku. Badano wskaźniki ekonomiczne w trudnym, kryzysowym czasie: dochody miasta, umiejętność pozyskiwania środków unijnych, zadłużenie, inwestycje prowadzone z budżetu i zdolność przyciągania inwestorów. Sprawdzano też, jak prezydenci radzą sobie z problemami społecznymi, czy inwestują w kulturę, edukację, rekreację, sport.

Wysoko oceniono działalność prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza, który zajął 10 miejsce przy rozpatrywaniu kryterium wysokości środków unijnych (w przeliczeniu na 1 mieszkańca miasta - rok 2010 i pierwsze 3 miesiące 2011).

Pod uwagę brano też wynik uzyskany w ostatnich wyborach samorządowych. Tu Prezydent Ełku uplasował się na 8 pozycji (w pierwszej turze).

iS (UM Ełk)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego