Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 28 marca 2023 roku, imieniny: Anieli, Kastora, Soni
Szkoły Celne w Ełku
Na zaproszenie prezydenta Tomasza Andrukiewicza do Ełku przyjechał dziś Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Opat Generalny dr Bruno Platter.

Ełk odwiedził dziś Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Opat Generalny dr Bruno Platter. Razem z nim przyjechał prof. dr hab. Józef Górniewicz Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który utrzymuje stały kontakt z dr Bruno Platterem. Wielkiemu Mistrzowi towarzyszył również prof. Udo Arnold historyk, badacz dziejów Zakonu.

Spotkanie było częścią kolejnej wizyty Wielkiego Mistrza na Warmii i Mazurach. Po przyjeździe do Ełku Wielki Mistrz spotkał się z prezydentem Tomaszem Andrukiewiczem. Następnie wziął udział w w Sesji Rady Miasta Ełku.

Prezydent podziękował Wielkiemu Mistrzu oraz Rektorowi Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego za podjęcie inicjatywy związanej z wizytą na Warmii i Mazurach, przyjazd do Ełku oraz prowadzenie badań uniwersyteckich nad działalnością Zakonu Krzyżackiego. Prezydent podarował również gościowi drzeworyt przedstawiający średniowieczny Ełk. Płaskorzeźba powstała na podstawie ryciny Krzysztofa Hartknocha z XVII w.

W programie wizyty nie zabrakło spotkania z mediami oraz oględzin dawnego zamku krzyżackiego na wyspie jeziora ełckiego. Gości oprowadzał nowy właścielem obiektu, który w ciagu najbliższych lat zostanie gruntownie wyremontowany stajac się kolejną wizytówką miasta.

Wielki Mistrz spotkał się także z J.E. Ks. Biskupem Jerzym Mazurem Biskupem Ełckim.

Ostatnim punktem wizyty był krótki spacer na Plac Jana Pawła II, gdzie goście wspólnie z prezydentem Ełku złożyli kwiaty przy pomniku Papieża Polaka (dziś - 18 maja - przypada 91 rocznica urodzin Karola Wojtyły).

Wizyta miała wymiar symboliczny i historyczny. Powstanie Ełku i długie lata funkcjonowania miasta związane były z działalnością Zakonu Krzyżackiego. Ulryk von Jungingen nadzorował budowę zamku na wyspie Jeziora Ełckiego. W roku 1425 Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego Paul Bellitzer von Russdorf nadał akt lokacji Ełku na prawie chełmińskim. W 1435 r. Mistrz podniósł Ełk do rangi miasta.

Zakon Krzyżacki czyli Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie powstał w XII wieku. W roku 1929 Zakon zrezygnował z charakteru rycerskiego i przekształcił się w typowy zakon klerykalny. Zwierzchnik zgromadzenia nosi tytuł Wielkiego Mistrza Krzyżackiego i kościelną godność opata. Zakon zajmuje się działalnością charytatywną, prowadzą szpitale, placówki ochrony zdrowia, domy spokojnej starości oraz domy dziecka.

iS (UM Ełk)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego