Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 28 marca 2023 roku, imieniny: Anieli, Kastora, Soni
Szkoły Celne w Ełku
25 lipca 2011 r. (poniedziałek)
godz. 19.00

sala ZEBRA Ełckiego Centrum Kultury
bilet: 20 zł


Z zespołem wystąpi gościnnie Wojtek Żmuda.
Pianista, kompozytor, twórca muzyki do wielu musicali i spektakli teatralnych.


JAZZ BAND BALL ORCHESTRA
"Dawno, dawno temu, na początku lat sześćdziesiątych, studenci krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej założyli zespół...". Tak zaczynałaby się bajka o jedynym europejskim zespole jazzowym, który koncertując w kraju i poza jego granicami, wygrywając festiwal jazzowy za festiwalem, trafia do Stanów Zjednoczonych i odnosi tam prawdziwie oszałamiający sukces.

Paradoksalnie wyglądało to tak, jakby do Zakopanego przyjechali z Czarnego Lądu Zulusi i zagrali góralom "krzesanego i zbójnickiego", a górale powiedzieli "Hej, jerunie tak trza nam grać!".

Około tysiąca muzyków jazzowych ze Stanów Zjednoczonych, kilka scen, tłumy widzów, prasa, radio i telewizja, to w skrócie obraz największego na świecie festiwalu jazzu tradycyjnego "Sacramento Jazz Jubilee", na który rokrocznie, od dwudziestu pięciu lat, zespół jest zapraszany.

Również od dwudziestu pięciu lat, kiedy bohaterowie naszej bajki pojawili się w Sacramento, działa tam ich Fan-Klub, a osiemdziesięciu najbardziej zagorzałych fanów wynajęło samolot i zjawiło się ostatnio w Krakowie na obchodach jubileuszu zespołu...

Czterdzieści pięć lat na scenie, właściwie bez pauz i przestojów! Im jako jedynym w Polsce ta sztuka się udała. Zmian personalnych w zespole było sporo, nie powinno to jednak specjalnie dziwić. Bardzo trudno jest utrzymać ten sam skład, jeśli tworzą go muzycy aktywni, którzy biorą udział w różnych projektach, a co za tym idzie, mają sporo zobowiązań. Z pierwszego składu do dnia dzisiejszego pozostał jedynie trębacz i wokalista Jan Kudyk. To on powołał do życia Jazz Band Ball Orchestra i prowadził go przez te wszystkie lata. JBBO debiutował w czasie krakowskich Zaduszek Jazzowych w 1962 roku, jako jeden z wielu zespołów jazzu tradycyjnego. Dzisiaj, choć nadal kojarzony z "tradycją", gra już trochę inaczej. Muzyka zespołu cały czas ewoluowała. Czy to, co obecnie gra zespół, to nadal jazz tradycyjny? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dla konsumentów ich sztuki pewnie najważniejszy jest fakt, że w swoich poszukiwaniach nigdy nie poszli na artystyczne kompromisy. Ważnym rozdziałem w karierze Jazz Band Ball Orchestra są koncerty i nagrania z zaproszonymi solistami. Byli wśród nich między innymi: Bill Ramsey, Jean Shy, Fiona Duncan, Wallace Davenport i Angi Domdey.

iS (ECK)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego