Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 28 marca 2023 roku, imieniny: Anieli, Kastora, Soni
Szkoły Celne w Ełku
7 sierpnia 2011 r. (niedziela)
godz. 20.30
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wykonawcy:
Joanna Luto - sopran
Marek Kudlicki - organy


Program:
• Jeremiah Clarke
- Marsz księcia Danii arr. Christiane Willand-Kessler
• Johann Sebastian Bach
- Aria Aus Liebe z "Pasji według św. Mateusza" BWV 244
• Felix Mendelssohn-Bartholdy
- Allegro, chorał i fuga z "Manuskryptu berlińsko-krakowskiego"
• Wolfgang Amadeus Mozart
- Aria Kommet her, ihr armen Sünder KV 146
- Tu virginum corona i Alleluja z motetu "Exsulatate, jubilate" KV 165 (158A)
• Marco Enrico Bossi
- Scherzo g-moll op. 49 nr 2 (150. rocznica urodzin kompozytora)
• Camille Saint-Saens
- Ave Maria
• Mieczysław Surzyński
- Elegia op. 30
• Georg Friedrich Händel
- Aria Let the bright Serafim z oratorium "Samson"
• Alexandre Guilmant
- Fuga D-dur (100. rocznica śmierci kompozytora)


Joanna Luto urodziła się w Polsce, ale obecnie mieszka w Wiedniu. Studia wokalne rozpoczęła w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 1999 roku przeniosła się do Konserwatorium w Wiedniu, gdzie kontynuowała naukę u tak wybitnych pedagogów, jak prof. Helga Wagner i prof. Sylwia Greenberg. W 200 roku rozpoczęła również studia wokalistyki oratoryjnej u profesorów Carolyn Hague i Birgit Steinberger oraz wokalistyki operowej u prof. Michaela Pinkertona.

Studiowała pedagogikę wokalną u prof. Julii Bauer na Uniwersytecie Muzyki i Sztuki w Wiedniu. Brała udział w kursach mistrzowskich takich pedagogów, jak Helena Lazarska, Christine Hampe, Olaf Bär, Robert Barefield i Juliusz Drake. Już w trakcie swojej edukacji śpiewała partię Zerliny w Don Giovannimi, Rusałce A. Dvořaka i Małgorzaty w Wolnym strzelcu K. M. Webera. W repertuarze J. Luto znajdują się następujące partie wokalne: Olimpia z Opowieści Hoffmanna, Norina z Don Pasquale, Blonda z Uprowadzenia z Seraju, Servilia z Łaskawości Tytusa, Papagena z Czarodziejskiego fletu oraz partie sopranowe z Koronacji Poppei, Dydony i Eneasza i Alciny. J. Luto spiewała m. in. na Theatrefestival w Ruhr i Atenach oraz Vienna Concert – and Operahause.


Marek Kudlicki urodził się w Tomaszowie Lubelskim. Po ukończeniu Państwowego Liceum Muzycznego w Lublinie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. Joachima Grubicha oraz dyrygentury prof. Krzysztofa Missony. Studia ukończył z wyróżnieniem. Brał udział w kursie mistrzowskim w Mechelen (Belgia), prowadzonym przez prof. Flor Peetersa, wybitnego kontynuatora tradycji interpretatorskich dzieł organowych Cesara Francka. Dalsze studia odbywał w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka. Jest laureatem I nagrody oraz nagrody specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie w roku 1973.

Koncertuje na całym świecie, występując w recitalach oraz jako solista z różnymi orkiestrami. Jego trasy koncertowe prowadziły dotychczas do prawie wszystkich krajów Europy, wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych i Kanady (35 tournees), Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Hong Kongu, Japonii, Korei Płd., Singapuru, Malezji i Tajwanu.

Marek Kudlicki występował na znanych międzynarodowych festiwalach oraz w czołowych ośrodkach muzycznych (Sztokholm, Londyn, Wiedeń, Sydney, Wellington, Nowy Jork, Minneapolis, Bogota, Buenos Aires i innych). Swoj kunszt wykonawczy prezentowal w tak renomowanych salach koncertowych, jak Filharmonia Krakowska, Sala Luis Angel Arango w Bogocie, Cleveland Museum of Art, Roy Thompson Hall w Toronto, Sejong Cultural Center w Seulu, National Concert Hall w Taipei. Jest propagatorem polskiej muzyki organowej, stale włączając do programów swych recitali i nagrań twórczość rodzimych kompozytorów. Prowadził wykłady na temat muzyki polskiej na różnych kontynentach. W 200. rocznicę Konstytucji 3 maja wystąpił z uroczystym recitalem w Grace Cathedral w San Francisco.

Repertuar Marka Kudlickiego jest szeroki. Obejmuje on dzieła wszystkich epok, w tym dawną, romantyczną i współczesną polską muzykę organową. Oprócz dzieł solowych ma w swym repertuarze liczne, rzadko grywane utwory na organy i orkiestrę. Wykonywał je z różnymi orkiestrami na całym świecie.

iS (ECK)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego