Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 28 marca 2023 roku, imieniny: Anieli, Kastora, Soni
Szkoły Celne w Ełku
1 września 1939 roku o godzinie 4:45 nad ranem niemiecki pancernik Schleswig Holstein oddał pierwszą salwę w kierunku przylądka Westerplatte... Ludność polska przeczuwała nadchodzące zagrożenie, liczyła jednak na pomoc państw sojuszniczych. Kiedy niemieckie wojsko wkroczyło na teren naszej Ojczyzny, Wojsko Polskie stawiało opór najeźdźcy. W dniu 17 września nastąpiło zdarzenie, które zachwiało postawami żołnierzy i ludności polskiej. Wojska ZSRR przekroczyły wschodnie granice kraju i zadały kolejny, decydujący cios.

Napaść Niemiec hitlerowskich i sowieckiej Rosji na Polskę rozpętała II wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich. Do końca wojny wzięło w niej udział 61 państw, na 67 istniejących. Znana jest także zbrodnicza działalność hitlerowców zakładających obozy koncentracyjne, będące narzędziem ludobójstwa podbitych narodów. Zajęto się także sprawą okaleczonegoprzez holokaust narodu żydowskiego, co doprowadziło do stworzenia państwa Izrael na terytorium Palestyny. Liczba żydowskich ofiar holocaustu jest szacowana na 5-7 milionów. Wybuch II wojny światowej i cały jej przebieg miał ogromny wpływ na późniejsze wydarzenia w świecie.

Program uroczystości upamiętniających dzień 1 września 1939 r.:

31 sierpnia 2011 r. (środa)
godz. 17:00
Cmentarz Wojskowy:
» Modlitwa za Żołnierzy Września
» Składanie kwiatów, wiązanek i zapalenie zniczy

1 września 2011 r. (czwartek)
godz. 18:00
Katedra Św. Wojciecha:
» Msza święta w intencji ofiar II wojny światowej
godz. 19:00
Przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej OSP w Ełku, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, delegacji i zaproszonych gości pod pomnik Bohaterskim Żołnierzom Września - ulicami: Kościuszki, Chopina, Armii Krajowej, Słowackiego
godz. 19:15
Park przy pomniku Bohaterskim Żołnierzom Września:
» Apel Poległych
» Salwa honorowa
» Składanie wiązanek

iS (ECK)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego