Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 29 marca 2023 roku, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
Szkoły Celne w Ełku
Wrzesień jest dla wielu osób miesiącem wypraw do lasu w poszukiwaniu jadalnych grzybów. Zanim jednak wybierzemy się na wycieczkę warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi przykrościami.

Przed wyjściem do lasu należy poinformować bliskich o wyprawie wskazując okolicę, w której będziemy przebywać oraz określić przybliżony czas powrotu z grzybobrania. Podczas zbierania grzybów łatwo stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie. Starajmy się zapamiętać charakterystyczne elementy terenu, które ułatwią odnalezienie drogi powrotnej.

Dobrze jest zabrać ze sobą telefon komórkowy oraz założyć ubranie posiadające elementy odblaskowe, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Do lasu najlepiej wybrać się w kilka osób, unikajmy samotnych wypraw. Co jakiś czas sprawdzajmy, czy ktoś zanadto się nie oddalił. Jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci, osoby starsze lub schorowane nie można ich tracić z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich nawet tragicznie.

Nie zabierajmy ze sobą przedmiotów wartościowych dzięki czemu unikniemy zagubienia lub kradzieży. Wybierając się do lasu samochodem nie zostawiajmy w nim rzeczy, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Pamiętajmy o zamknięciu pojazdu i zapamiętaniu miejsca jego parkowania.

Pamiętajmy także o tym, aby do lasu nie wjeżdżać samochodem, nie zaśmiecać terenu, nie palić ogniska i nie rzucać niedopałków na poszycie lasu. Warto też zaopatrzyć się w atlas grzybów, tak aby bezbłędnie rozpoznać zebrane gatunki bowiem spożycie trujących grzybów, może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

iS (KPP)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego