Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 28 marca 2023 roku, imieniny: Anieli, Kastora, Soni
Szkoły Celne w Ełku
24, 25 września 2011 r. (sobota, niedziela)
godz. 18.00
sala ZEBRA Ełckiego Centrum Kultury
bilet: 15 zł
Czas trwania: 60 min.


Topicha - to poruszająca i smutna opowieść. Scenariusz tej pełnej grozy historii został stworzony na podstawie słowiańskiej legendy. Spektakl stwarza klimat starosłowiańskich lasów i jezior, pogańskich obyczajów i obrzędów.

Tytułową bohaterką jest młoda dziewczyna, która lubi samotność, co staje się pretekstem do odrzucenia jej przez pozostałe dziewczęta. Napiętnowana przez społeczność w życiu codziennym, podczas zabaw, tańców i obrzędów, jest upokarzana i odtrącana.
Bohaterka odnajduje miłość, jednak jej wybranek obawiając się, że straci przyjaciół porzuca dziewczynę, która ze smutku, samotności i żalu popełnia samobójstwo, powierzając swoje życie głębiom jeziora.
Społeczność prawie nie zauważa, że zabrakło wśród nich nieszczęśliwej dziewczyny, żyją, bawią się i pracują, jak zazwyczaj.
Ten spokój zakłóca jednak zaginięcie jednej z dziewcząt. Ginie także młody chłopak. Wszyscy szukają ratunku u Szamanki, która znajduje przyczynę zagadkowych zniknięć. Jest nią samobójczyni nazwana Topichą.
Szamanka wywołuje Topichę z głębin jeziora na polanę. Tam dziewczęta i chłopcy wciągają topielicę do wspólnej zabawy, aby nie mogła powrócić do jeziora. Wstaje świt, a Topichę pochłania ziemia, spod której stara się jeszcze wydostać, aby powrócić w głębiny.
Przepiękna muzyka, taniec i kostiumy obrazują wszystkie sceny, tworząc mistyczny spektakl utrzymany w atmosferze fantastyki i grozy.

Tańczą: Beata Akierman, Katarzyna Budzejko, Iga Drzymkowska, Aleksandra Fiergelewska, Aleksandra Łacińska, Monika Makowska, Joanna Markowska, Żaneta Mikłosz, Iza Oberman, Ewa Osińska, Alicja Polakowska, Monika Wielgat, Paulina Witaszczyk, Adrianna Zańko, Agnieszka Zyskowska, Artur Milewski, Krzysztof Murzyn, Jan Szahidewicz, Rafał Szczech, Dawid Tekień.

Światło: Andrzej Pudłow
Scenografia: Iwona Żabińska, Stefan Popko, Krzysztof Stolecki
Choreografia: Magdalena Witaszczyk
Scenariusz i reżyseria: Piotr Witaszczyk

iS (ECK)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego