Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 29 marca 2023 roku, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
Szkoły Celne w Ełku
Siegfried Lenz - wybitny niemiecki pisarz urodzony w Ełku, odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Uroczystość, w której uczestniczyło prawie 300 gości z Polski i z zagranicy, odbyła się w Ełckim Centrum Kultury.

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza 30 sierpnia tego roku Rada Miasta Ełku podjęła uchwałę w sprawie nadania Siegfriedowi Lenzowi tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Ełku”.

Wczoraj Siegfried Lenz odebrał osobiście ten zaczytny tytuł. W uroczystej gali, która odbyła się w Ełckim Centrum Kultury, uczestniczyła najbliższa rodzina piszarza, przyjaciele i wydawca. Specjalnie na tą okoliczność do Ełku przyjechał Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Rzeczypospolitej Polskiej Rüdiger Freiherr von Fritsch. Obecna była też Konsul Republiki Federalnej Niemiec w Rzeczypospolitej Polskiej Gabriele Neumeier. Do Ełku przybyli także: Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jarosław Słoma, przedstawiciele rządu Rzeczypospolitej Polskiej, duchowieństwo, przedstawiciele środowisk naukowych i literackich, przedstawiciele Wspólnoty Kulturowej Borussia, a także delagacja z Nettetal - niemieckiego miasta partnerskiego Ełku.

Uroczystość rozpoczął i zakończył recital fortepianowy, któremu towarzyszył pokaz zdjęć przedstawiających Ełk współczesny i sprzed wojny. Wprowadzeniem do uroczystego wręczenia Tytułu były 3 wykłady prezentujace bliżej postać Siegfrieda Lenza, króre wygłosili znamienici prelegenci:
  • dr Rafał Żytyniec, ełczanin, pracownik Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie,
  • Michał Olszewski, ełczanin, pisarz, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego",
  • Adam Krzemiński, germanista, komentator tygodnika "POLITYKA".


Najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Ełku, którego dokonał Prezydent Tomasz Andrukiewicz.

Pisarz był wyraźnie wzruszony i wielokrotnie dziękował za zaszczyt jakiego dostąpił, a także za tak ciepłe i serdeczne przyjęcie.

Siegfried Lenz w Ełku otrzymał również z rąk Rektora prof. dr hab. Józefa Górniewicza Złoty Laur Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Swoje odznaczenia przyznali też: Wicemarszałek Jarosław Słoma oraz przedstawiciele Wspólnoty Kulturowej "Borussia". Po zakończeniu uroczystości dziennikarze z Polski i z zagranicy oraz osoby zainteresowane wzięły udział w konferencji prasowej. Siegfried Lenz zapalił wówczas swoją nieodłączną fajkę.

iS (UM Ełk)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego