Ełk

Wiadomości Ełk

Piątek, 24 marca 2023 roku, imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna
Szkoły Celne w Ełku
Przedstawiciele samorządów z Ełku, Gołdapi, Suwałk i Białegostoku oraz Suwalskiej Strefy Ekonomicznej spotkali się w miejscowości Gusiev z przedsiębiorcami wschodnich rejonów Obwodu Kaliningradzkiego.

Celem spotkania było umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów gospodarczych i inwestycyjnych. Dodatkowy cel misji to zbliżenie samorządów i wymiana doświadczeń.

Niewielki Obwód Kaliningradzki na obrzeżach rosyjskiego imperium wyrasta na jedno z trzech centrów gospodarczych Rosji obok Moskwy i Petersburga.

Nic więc dziwnego, że w zorganizowanej przez Konsulat RP w Kaliningradzie konferencji na temat perspektyw rozwoju obszarów przygranicznych Rosji i Polski wzięli licznie udział przedstawiciele obu stron.

W przygranicznym mieście Gusiew przedstawiciele władz samorządowych stron polskiej i rosyjskiej, Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz przedsiębiorcy i reprezentanci izb gospodarczych Obwodu Kaliningradzkiego, spotkali się by omówić możliwości nawiązania bezpośrednich kontaktów gospodarczych i inwestycyjnych z przedsiębiorcami z Obwodu Kaliningradzkiego.

Gospodarzami spotkania byli Mer Gusiewa Elena Karczomnaia i Radca Konsul Zbigniew Świerczyński - Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu RP w Kaliningradzie.

Możliwości inwestycyjne w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz dorobek Strefy w okresie jej 15- letniej działalności zaprezentował Prezes Wojciech Kierwajtys. Prezydenci i burmistrzowie w których funkcjonują podstrefy przekonywali o wyjątkowości swoich miast, prezentując ich atuty i ulgi inwestycyjne.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz zaproponował utworzenie wspólnej platformy internetowej, która pozwoliłaby na zintensyfikowanie przepływu informacji i wzajemnych kontaktów. Propozycja ta spotkała się z zainteresowaniem władz Gusieva, przedstawicieli przyległych rejonów i rosyjskich przedsiębiorców. Platforma miałaby na celu przekazanie przedsiębiorcom Obwodu Kaliningradzkiego informacji o możliwościach inwestycyjnych na terenach poszczególnych podstref Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zawierałaby zagadnienia dotyczące zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty zagraniczne, systemu podatkowego w Polsce, wsparcia rosyjskich inwestorów i przedsiębiorców zainteresowanych współpracą oraz oferty inwestycyjne i gospodarcze. Ten specjalny projekt pomoże w kojarzeniu przedsiębiorców oraz inwestorów poprzez portal intrnetowy. Dając możliwość łatwego i szybkiego wglądu do bazy danych, która będzie zawierać opisy i kontakty poszczególnych firm szukających partnerów gospodarczych.

W połowie grudnia przedsiębiorcy z Obwodu Kaliningradzkiego odwiedzą Ełk. Na miejscu będą mieli możliwość poznania oferty inwestycyjnej miasta oraz poznać doświadczenia przedsiębiorców, którzy prowadzą firmy na terenie strefy.

iS (UM Ełk)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego