Ełk

Wiadomości Ełk

Wtorek, 19 czerwca 2018 roku, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
1 kwietnia 2012 r. (niedziela)
godz. 16.00
galeria ŚLAD Ełckiego Centrum Kultury

wystawa czynna do 30 kwietnia 2012 r.
wstęp wolny


Papież Jan Paweł II 25 marca 1992 roku utworzył Diecezję Ełcką. Rok 2012 jest rokiem jubileszu 20-lecia istnienia Diecezji Ełckiej.

Na tę okazję zostały zebrane wydawnictwa Poczty Polskiej i Rejonowych Urzędów Pocztowych, dzięki którym utrwalone zostały ważniejsze wydarzenia w Diecezji z minionych lat i charakterystyczne, zabytkowe, obiekty sakralne i piękne krajobrazy. Ważne jest również to, że znaki pocztowe nie tylko dokumentują fakty, lecz spełniają funkcję informacyjną o znaczeniu kulturowym, kiedy znaczek i datownik na korespondencji ze swoją treścią trafiają do adresatów w różnych krajach.

Na przestrzeni 20 lat funkcjonowania Diecezji Ełckiej, poprzez właściwe wydziały kościelnej administracji, zaistniały doniosłe wydarzenia natury religijnej i kulturalnej. Zostały one udokumentowane nie tylko w sprawozdaniach, artykułach prasowych, fotografiach, lecz także w dokumentacji pocztowej, zwłaszcza tematycznej: znaczki, karty pocztowe, kasowniki i datowniki.

Zebrana dokumentacja znaczków i kart pocztowych upamiętnia historię miasta Ełku, jego przyrodnicze otoczenie, sympozja z okazji 1000-lecia śmierci św. Wojciecha, wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II, kolejne rocznice wizyty papieskiej w Diecezji Ełckiej, dzień śmierci Papieża Jana Pawła II, FAKT ogłoszenia błogosławionym i małe jubileusze Diecezji. Zbiór dokumentacji za okres 20-lecia Diecezji Ełckiej zamykają karty pocztowe, wydane przez Rejonowy Urząd Poczty w Suwałkach w 1997 roku z pamiątkowym kasownikiem na okoliczność beatyfikacji Jana Pawła II.

iS (ECK)
Copyright © 2005-2018 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego