STOWARZYSZENIE SAPERÓW POLSKICH, Koło nr 30 ma zaszczyt zaprosić nauroczystość 67. Dnia Sapera16 kwietnia 2012 roku (poniedziałek)Dzień Sapera upamiętnia rocznicę wydarzeń z 16 kwietnia 1945 r., kiedy to żołnierze I Armii WP przystąpili do forsowania Odry i Nysy Łużyckiej. Upamiętnia również wielki trud żołnierzy - saperów podczas rozminowywania kraju.
Główne uroczystości obchodów DNIA SAPERA w Ełku odbędą się o godz. 12.00 na terenie kompleksu koszarowego - ul. Kościuszki, wcześniej o godz. 10.45 odbędzie się msza święta w intencji zmarłych żołnierzy - saperów i pracowników Ośrodka. Mszę Świętą celebrował będzie ks. major Piotr Łuński (były kapelan Ośrodka).
Program uroczystości:10.45 - katedra pw. Św. Wojciecha
Msza święta w intencji zmarłych żołnierzy - saperów i pracowników Ośrodka
12.00 - Miejsce Pamięci Saperskiej
- uroczystość Dnia Sapera
• przybycie pocztu sztandarowego / OSPWLąd.Orzysz /
• przywitanie żołnierzy - saperów, zaproszonych gości
• odegranie hymnu Saperskiego
• wystąpienie okolicznościowe Prezesa Koła SSP
• wręczenie Odznak i legitymacji Stowarzyszenia
• wystąpienia zaproszonych gości
• składanie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy
Ełckie uroczystości odbędą się, jak co roku, na terenie byłego:
51 batalionu saperów / 1949 - 1967 /
9 Kołobrzeski batalion saperów / 1967 - 1970 /
63 batalion saperów / 1964 - 1967 /
Ośrodka Szkolenia Specjalistów Wojsk Inżynieryjnych / 1967 - 2000 /
Od 2001 roku, tradycje saperskie upamiętnia Stowarzyszenie Saperów Polskich, Koło nr 30.67. rocznica obchodów DNIA SAPERA - upamiętnia rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez oddziały 1 i 2 Armii Wojska Polskiego oraz rozpoczęcie operacji rozminowania kraju. Z perspektywy minionego czasu możemy określić jak wysoki był kunszt saperskiej pracy, jak wielka była odwaga i poświęcenie przy wykonywaniu bojowych zadań inżynieryjnego zabezpieczania pola walki.
W pamiętnym rozkazie nr 105 z dnia 4 kwietnia 1946 roku Naczelnego Dowódcy Wojska Polskiego znalazły się słowa: "w uznaniu wszelkich zasług wojsk saperskich położonych dla Ojczyzny w walkach z niemieckim najeźdźcą i dla upamiętnienia bitwy nad Odrą i Nysą rozkazuję - ustalić w dniu 16 kwietnia jako w dniu sforsowania Odry i Nysy, doroczne ŚWIETO WOJSK SAPERSKICH..."
Dzisiaj, patrząc z perspektywy historii, święto Wojsk Saperskich ma inny wymiar, to nie tylko upamiętnienie trudu i wysiłku saperskiego, to dziełem saperskich rąk rozminowywane są setki tysięcy hektarów pól, łąk, lasów, setki miast i wsi, zakładów i innych obiektów, często za cenę najwyższą - własne życie.
Saperzy, dziś służą w misjach pokojowych i stabilizacyjnych, niosą pomoc w czasie klęsk żywiołowych, rozbijają zatory lodowe, udzielają pomocy miejscowej społeczności - budując mosty, remontując drogi.Mieszkańców Ełku serdecznie zapraszamy.
Stowarzyszenie Saperów Polskich
Prezes Koła w Ełku
płk dypl. (r) Zdzisław STOLA