Ełk

Wiadomości Ełk

Sobota, 10 czerwca 2023 roku, imieniny: Bogumiła, Diany, Małgorzaty
Szkoły Celne w Ełku
3 maja 2012 r. (niedziela)
godz. 19.00

Katedra św. Wojciecha
wstęp wolny


Koncert z cyklu "Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej"
Wykonawcy:
Jolanta Sosnowska - skrzypce i piła sopranowa
Marietta Kruzel-Sosnowska - organy

Jolanta Sosnowska - zwyciężczyni konkursu skrzypcowego im. Paula Rollanda w USA (2004) i finalistka II Miedzynarodowego Konkursu im. Heinricha Bibera w Austrii (2011) - jest absolwentką uczelni krajowych i zagranicznych. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa skrzypiec prof. M. Ławrynowicza), Uniwersytet Warszawski (wydział Dziennikarstwa i Nauk Społecznychspecjalność Marketing Kultury), University of Illinois w USA (klasa skrzypiec Prof. Sibbi Bernhardssona), a także Konserwatorium Wiedeńskie w Austrii na wydziale muzyki dawnej (klasa skrzypiec barokowych Ulrike Engel i Gunara Letzbora). Jolanta Sosnowska uczestniczyła też w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich skrzypków jak Rugierro Ricci czy John Holloway. Wszechstonnie uzdolniona i wykształcona, artystka wykonuje repertuar obejmujacy literaturę skrzypcową czterech wieków - od baroku po współczesność, zgodnie z kanonami interpretacji każdej epoki. Jako solistka i kameralistka Jolanta Sosnowska koncertuje niemal we wszystkich krajach europejskich wystepując w takich salach koncertowych jak belgijski Concertgbouw Brügge, holenderski Concertgebouw Amsterdam czy austriacki Konzerthaus Wien. Jest zapraszana do udziału w takich festiwalach jak Resonanzen, czy Innsbrucker Festwochen der Alten Musik w Austrii, MA Festival w Belgii czy Vendsysselfestival w Danii. Koncertuje na całym świecie, między innymi: w Rosjii, USA, Meksyku, Peru i w Japonii. W swoim dorobku artystka posiada nagrania radiowe (ORF w Austrii) i płytowe dla takich wytwórni jak Sony Classical, Symphonia czy Deutsche Grammophon. W 2011 roku, dla Acte Préalable, Jolanta Sosnowska nagrała CD z nieznaną muzyką skrzypcową polskiego kompozytora Zygmunta Noskowskiego (AP0248 - Premiera Światowa). Jej najnowsza płyta z muzyką austriacką czasów Wiktorii Wiedeńskiej ukaże się jeszcze w tym roku.

Marietta Kruzel-Sosnowska - organistka, pedagog, toeretyk i popularyzator muzyki. Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Wieloletni wykładowca Uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prowadzi klase organów w ZPSM nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Spod jej ręki wyszło ponad 50 absolwentów, obecnie czołowych polskich organistów. Koncertowała na wszystkich większych festiwalach organowych w Polsce, a także w wielu krajach europejskich i w Stanach Zjednoczonych. Dokonała wielu prawykonań polskiej muzyki organowej. Ma na koncie liczne nagrania płytowe i radiowe, m.in. z muzyką Mariana Sawy, oraz na zabytkowych organach w Leżajsku, Bielsku-Białej i w Rożyńsku Wlk. Zajmowała się również popularyzowaniem muzyki klasycznej prowadząc koncerty dla młodzieży w Estradzie Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie /ok. 6000 koncertów/. Za swoją działalność została przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowana odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".
Marietta Kruzel-Sosnowska zasiada również w jury konkursów organowych. Jest też prezesem Towarzystwa im. M. Sawy, które promuje twórczość tego kompozytora. Prowadzi kursy interpretacji muzyki jego muzyki.

Program:
  • Piotr Grinholc (1966): Intrada (2011)
  • Grażyna Bacewicz (1909-1969): Kaprys polski na skrzypce solo (1949)
  • Karol Lipiński (1790-1861): Impromptu-Étude d-moll op. posth. 34 na skrzypce solo
  • Marian Sawa (1937-2005): 3 Preludia Maryjne (2003) (Anielską pieśń dzwon grał, Matko Najświętsza, Po górach dolinach)
  • Fryderyk Chopin (1810-1849): Preludium A-dur op. 28 Nr 7 - opr. na piłę i organy
  • Fryderyk Chopin (1810-1949): Nokturn Es-dur op. 9 Nr 2 - opr. na piłę i organy
  • Mieczysław Surzyński (1866-1924): Improvisations pour Orgue, Op. 36: Chant triste
  • Marian Sawa (1937-2005): Bogurodzica (2003)
  • Marian Sawa (1937-2005): Modlitwa (2003)
  • Marian Sawa (1937-2005): Regina Poloniae (1996)

iS (ECK)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego