Ełk

Wiadomości Ełk

Piątek, 2 czerwca 2023 roku, imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
Szkoły Celne w Ełku
W niedzielę, 13 maja 2012 roku, od godziny 11.00 do 17.00 w Ełckim Centrum Kultury, odbędzie się rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Nie bądź obojętny. Pomóż uratować czyjeś życie!

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory, zakwalifikowany do przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród prawie 19 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie. Dlatego bardzo ważne jest budowanie bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego w oparciu o społeczności lokalne. Może to właśnie ktoś zarejestrowany w Ełku będzie zgodnym dawcą i podaruje szansę na nowe życie komuś choremu na białaczkę.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i wypełnieniu formularza, zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeżeli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy może dojść do przeszczepienia.

Rejestrować może się każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg, nie mająca dużej nadwagi.

Fundacja DKMS Polska rozpoczęła swoja działalność na początku 2009 roku. Czerpiąc z ponad 20-letniego doświadczenia fundatora DKMS Niemcy, w bazie Fundacji DKMS Polska zarejestrowano i przebadano ponad 216 000 osób. Stając się największą Bazą Dawców w Polsce. Już 161 z nich oddało swoje komórki lub szpik do przeszczepienia dla chorych, dając im tym samym szansę na powrót do zdrowia. Każdy może pomóc ratować życie innych.

iS (ECK)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego