Ełk

Wiadomości Ełk

Poniedziałek, 11 grudnia 2023 roku, imieniny: Biny, Damazego, Waldemara
Szkoły Celne w Ełku
3 czerwca 2012 r. (niedziela)
godz. 19.00

Kościół Najświętszego Serca Jezusowego
wstęp wolny


Koncert z cyklu Ełckie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Wykonawcy: Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska (sopran) i Julian Gembalski (organy).

Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska
absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie ukończyła z wyróżnieniem klasę śpiewu solowego prof. Stanisławy Marciniak- Gowarzewskiej. Ukończyła także filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka konkursów wokalnych (m.in. I nagrody na Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach). Debiutowała na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu w "Don Giovannim" W.A.Mozarta. Współpracuje jako solistka z licznymi zespołami wokalno- instrumentalnymi, symfonicznymi i kameralnymi. Brała udział w polskoniemieckim projekcie jako solistka Landes Jugend-Orchester pod dyrekcją Klausa Arpa, wykonując m.in. partię Berty w operze "Lorelei" Maxa Brucha. Wykonuje muzykę dawną i współczesną, często podejmuje się prawykonań. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki sakralnej różnych epok koncertując w świątyniach i salach koncertowych w kraju i za granicą. Od 1999 roku koncertuje z Julianem Gembalskim, wykonując, obok muzyki dawnej i współczesnej, również jego utwory i wspólne improwizacje. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe. Jest pracownikiem naukowym Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. W roku 2004 otrzymała stopień doktora, a w 2010 doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Julian Gembalski
absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów Henryka Klaji oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji. Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ok. 40 płyt, w tym siedem z sopranistką Elżbietą Grodzką-Łopuszyńską. W latach 1991-2008 zrealizował cykl nagrań radiowych pt. "Antologia Organów na Górnym Śląsku", w którym nagrał brzmienie ok. 90 organów regionu. Obok działalności artystycznej jako organista i pianista oraz kompozytorskiej zajmuje się pracą naukową i dydaktyką. Jest autorem licznych publikacji i projektów organów. Laureat konkursów improwizacji fortepianowej i organowej w Gdańsku, Nowej Rudzie i Weimarze oraz licznych nagród (m.in. nagroda im. Korfantego, im. Ligonia, nagroda "Lux ex Silesia". Odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem "Pro Ecclesia et Pontifice". Julian Gembalski jest Profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi klasę organów i pełni funkcję Kierownika Katedry Organów i Klawesynu. W latach 1996-2002 był Rektorem tej uczelni. Jest założycielem Muzeum Organów - pierwszej takiej instytucji w Europie środkowo-wschodniej. Od wielu lat jest Archidiecezjalnym Wizytatorem organów i organistów.

Program:
• Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Preludium i fuga C-dur BWV 547
- Preludium chorałowe "Jesu, bleibet meine Freude" BWV 147
- Aria „Bist du bei mir" BWV 508
• Warszawska Tabulatura Organowa z XVII w.:
- Toccata tertio toni
- Fuga con improvisazione
• Giulio Caccini (1545-1610) Ave Maria
• Marcin Żebrowski (1702-1770) Suscepit Israel
• Cesar Franck (1822-1890)
- Piece heroique
- Panis angelicus
• Elzbieta Grodzka-Łopuszyńska – Julian Gembalski - improwizacja

iS (ECK)
Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego