Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 27 maja 2020 roku, imieniny: Amandy, Jana, Juliana
Szkoły Celne w Ełku
Ełcki radny Mirosław Sawczyński skierował do Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego list otwarty w sprawie likwidacji połączenia kolejowego między Ełkiem a Oleckiem.

Od nowego roku na trasie Ełk - Olecko zawieszone zostaną kursy wszystkich pociągów Przewozów Regionalnych. Taką decyzję podjął zarząd województwa.

Połączenie jest nierentowne, ponieważ korzysta z niego zbyt mało osób, tłumaczy Łukasz Bielewski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Oszacowano, że jego pozostawienie wygeneruje w przyszłym roku 800 tysięcy złotych strat.

W swoim liście radny Sawczyński wskazuje, że z połączeń korzysta jednorazowo nawet 50-60 osób. Mieszkańcy Ełku, Olecka i okolicznych miejscowości szynobusami dojeżdżają do pracy i szkoły. Zdaniem Sawczyńskiego likwidacja wpłynie na wzrost bezrobocia oraz zmniejszenie atrakcyjności turystycznej regionu.

Urząd Marszałkowski na finansowanie połączeń kolejowych w następnych dwóch latach planuje wydać 99 milionów złotych, czyli o 3% więcej niż w latach 2011-2012. Jednak jak tłumaczy Bielewski - przewoźnik z roku na rok podnosi ceny i konieczne jest szukanie oszczędności.

Połączenie kolejowe między Ełkiem a Oleckiem mogłoby nadal funkcjonować, gdyby partycypować w kosztach zgodziły się lokalne samorządy. Jednak ani władze powiatów, ani miast nie wyraziły na to zgody, tłumacząc, że nie mają środków na ten cel.

iS (Radio5)
Copyright © 2005-2020 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego