Ełk

Wiadomości Ełk

Środa, 31 maja 2023 roku, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Szkoły Celne w Ełku
W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Ełku uroczyście wręczono odznaczenia za służbę w polskich kontyngentach poza granicami Polski.


Powiększ zdjęcie
Odznaczenia przyznano ośmiu żołnierzom z powiatów piskiego, oleckiego i ełckiego. Sześciu odznaczenia otrzymało za służbę w Iraku, dwóch za służbę w Afganistanie.

Gwiazdami Iraku zostali odznaczeni: ppłk rez. Mirosław Marek, mjr rez. Edmund Nowacki, chor. szt. rez. Marek Kamiński. Osobiście odebrali je natomiast: st. chor. rez. Krzysztof Pietras, sierż. rez. Krzysztof Hodana i kpr. rez. Wojciech Lubecki.

Gwiazdami Afganistanu odznaczono st. szer. rez. Krystiana Górskiego i szer. rez. Łukasza Włodkiewicza.

"Gwiazdy" (np. Gwiazda Iraku, Afganistanu, Czadu czy Konga) to pamiątkowe odznaczenia, nadawane od 2008 roku żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom ABW, CBA, SWW, Straży Granicznej czy Pożarnej oraz osobom cywilnym za co najmniej jeden dzień nienagannej służby w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Kontyngent w Iraku stacjonował od marca 2003 do października 2008 roku. Miał dziesięć zmian, w sumie służyło w tym kraju ponad 15 tys. polskich żołnierzy. 22 z nich zginęło.

W Afganistanie polskie wojsko jest obecne od marca 2002 roku. Aktualnie służy tam XII zmiana, która rozpoczyna 2-letni proces wycofywania Sił Zbrojnych RP z tego kraju. W Afganistanie poległo 37 żołnierzy i jeden pracownik cywilny.


Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono również 23 osobom przydziały mobilizacyjne Narodowych Sił Rezerwowych.

iS (Powiat Ełk)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego