Ełk

Wiadomości Ełk

Niedziela, 12 lipca 2020 roku, imieniny: Brunona, Jana, Wery
Szkoły Celne w Ełku
Zalety budowy szlaku wodnego, który połączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowskim przedstawił starosta ełcki Krzysztof Piłat na konferencji w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. 130 kilometrów trasy żeglugowej, wydłużenie sezonu turystycznego na Mazurach, rozwój gospodarczy tej części Polski - to tylko niektóre z nich.

Nowy szlak wodny ma liczyć ponad 130 km nieprzerwanej trasy żeglugowej. Ma przebiegać z okolic Giżycka, w kierunku Orzysza, następnie Ełku, Rajgrodu, aż do Augustowa. Aż 90 km trasy stanowić będą naturalne zbiorniki. Przeprowadzenie dodatkowych 40 km trasy wodnej pomiędzy osiemnastoma zbiornikami wymagać będzie licznych śluz, kanałów, pochylni, modernizacji mostów, wiaduktów oraz dróg dojazdowych. Trasę wyznaczono tak, aby nie wkraczać na tereny obszaru Natura 2000 (stanie się tak tylko w pobliżu bagien Nietlickich i ewentualnie na jeziorze Tajno).

- Liczba pomysłów na wykorzystanie szlaku i czerpanie z niego dochodów z czasem będzie się zwiększać - mówił starosta ełcki Krzysztof Piłat. Szeroki potencjał projektu będą mogły wykorzystać nie tylko lokalne władze, ale też indywidualni przedsiębiorcy, którzy będą mogli budować wzdłuż trasy hotele, restauracje, sanatoria czy pola golfowe. Szlak wodny pozwoli na wydłużenie sezonu turystycznego na Mazurach z obecnych trzech miesięcy do nawet ośmiu.

- Cała trasa będzie ogólnodostępna - dodał kierownik projektu Andrzej Pułecki. Zarówno dla statków pasażerskich, jak i dla wszelkiego rodzaju łódek, żaglówek, kajaków itp. Każdy wypływając z Giżycka będzie mógł dopłynąć do Augustowa tym właśnie szlakiem.

Autorzy projektu chcą, żeby projekt w 85 proc. sfinansowany został ze środków unijnych w ramach perspektywy 2014-2020. Kolejne 10 proc. pochodzić będzie od samorządów lokalnych, zaś 5 proc. pokryje budżet centralny. Szacują, że budowa pochłonie ok. 460-570 mln zł. Szlak miałby być gotowy w 2019 r. W styczniu piętnaście samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego (marszałków obu województw, starostów powiatów, prezydentów miast i wójtów gmin) zamierza złożyć wspólny wniosek do Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej o środki na opracowanie koncepcji drogi wodnej.

iS (Powiat Ełk)
Copyright © 2005-2020 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego