Ełk

Wiadomości Ełk

Piątek, 26 lutego 2021 roku, imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
Szkoły Celne w Ełku
Jerzy Bauer otrzymał medal "Pro Patria".


fot. Powiat Ełk
Z wnioskiem o odznaczenie wystąpił starosta ełcki. Wręczenie medalu nastąpiło podczas wczorajszych obchodów Dnia Weterana w Olsztynie. Wśród zaproszonych gości byli kombatanci z regionu.

Medal "Pro Patria" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku. Odznaczenie mogą otrzymać osoby i instytucje za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Jerzy Bauer jest osobą szczególnie zasłużoną w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Daje temu wyraz swoją działalnością w postaci corocznych wystąpień podczas uroczystości rocznicowych w Ełku i pod Pecynką - miejscu ostatniej bitwy AK w 1944 r.

Podążając za symboliką gałązki liści dębowych i wawrzynu, które znajdują się na odznace "Pro Patria", Jerzy Bauer wykazał się wytrzymałością, siłą oraz odwagą. Przez trzy lata pracował jako robotnik przymusowy na kolei w okresie okupacji niemieckiej oraz uczestniczył w konspiracyjnej działalności Armii Krajowej. Czynem bohaterskim była walka w oddziale partyzanckim, uczestnictwo w Akcji "Burza" oraz udział w wyzwalaniu ziem Polski jako żołnierz II Armii Wojska Polskiego. Poczucie patriotyzmu krzewił w harcerzach, ponieważ od najmłodszych lat był związany ze Związkiem Harcerstwa Polskiego.

Wśród zainteresowań Jerzego Bauera są śpiew, malarstwo, technika oraz twórczość literacka. Na jego dorobek literacki, dzięki któremu podtrzymywana jest pamięć o walce o niepodległość naszej Ojczyzny, składają się m.in. książki: "Bez białej plamy", "Wyboiste koleiny losów", "My z ósmej kompanii", "Strzępy niewygasłej pamięci".

iS (Powiat Ełk)
Copyright © 2005-2021 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego