Ełk
Środa, 31 maja 2023 roku, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Szkoły Celne w Ełku

Paweł "Konjo" Konnak - meeting w bibliotece

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2014-04-21
Miejska Biblioteka Publiczna
im. Zofii Nasierowskiej w Ełku

zaprasza na spotkanie
z Pawłem "Konjo" Konnakiem

25 kwietnia (piątek), godz. 18:00
,

na którym opowie o swoich 2 najnowszych książkach - "Gangrena" oraz "Karnawał profuzji", a także o przypadającym w tym roku 30 leciu jego pracy artystycznej.

Spotkanie podzielone na 3 części:
- o książkach ... czyli słowo autora,
- rozmowa z publicznością,
- projekcja filmu "Konjo - 30 lat w Kosmosie".

od Autora:

"Gangrena - mój punk rock song" (Narodowe Centrum Kultury, 2011). Jest to barokowa w formie i treści opowieść o bojach Konja w alternatywnym podziemiu lat ponurych stanu wojennego.
Wraz z autorem śledzimy losy niezależnego środowiska, walczącego w śmierdzącym baraku zwanym PRL, które tworzyło najistotniejsze przejawy twórcze Trzeciego Obiegu. Spotykamy wraz z Konjem załogantów z kapel Deadlock, Kryzys, PKS, Tilt, Nocne Szczury, Soviet CC, Ściek, TZN Xenna, Dezerter, Corpus X, WC, Moskwa, Abaddon, Rejestracja, Dzieci Kapitana Klossa, Karcer, Śmierć Kliniczna, Kult oraz ponownie Roberta Brylewskiego wielokrotnego.
Konjo opisuje swoje akcje bezpośrednie czynione wraz z fighterami anarchistycznego Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego oraz z udziałowcami radykalnej gdańskiej Galerii Wyspa i Pomarańczowej Alternatywy. Kontemplujemy juwenilne kroki "w alternatywie" Tymona Tymańskiego, jeszcze jako lidera zimnofalowego Sni Sredstvom Za Uklanianie w roku 1985 oraz pierwsze akcje Tranzytoryjnej Formacji Totart w roku 1986.
"Gangrena" to także opowieść o zakręconych kaszubskich korzeniach Konja oraz o mistycznym duchu Wolnego Miasta Gdańska. Ta książka to setki unikalnych zdjęć i posterów z kultowych dziś podziemnych koncertów i performansów najistotniejszych udziałowców alternatywy lat 80. Energetycznym insertem do "Gangreny" jest z DVD z 2 filmami autorstwa Pawła Konjo Konnaka - "Dezerter - nie ma zagrożenia" (1994) oraz "Exodus - Robert Brylewski" (1996).

"Karnawał profuzji" (wyd. Narodowe Centrum Kultury, 2013).
Po doskonale przyjętych poprzednich wydawnictwach Konja ("Artyści. Wariaci. Anarchiści. Opowieść o gdańskiej alternatywie lat 80." napisana wraz ze Skibą i Doktorem oraz "Gangrena - mój punk rock song") Konjo zaprasza w magiczną podróż przez kolejne rozdziały historii swojej i zaprzyjaźnionych artystów. "Karnawał profuzji' opowiada o latach 1990-1994, w których niegdysiejsi udziałowcy podziemia usiłowali odnaleźć swoje miejsce w nowej polskiej rzeczywistości.
Wraz z Konjem towarzyszymy w budowaniu świata niepodległych kreacji przez artystów tak istotnych, jak Totart, Dezerter, akcjoniści Galerii Wyspa i Galerii C14, aktywiści Ruchu Społeczeństwa Alternatywnego, Skiba solo i wspólnie z Big Cycem, Luxus i Vader. Konjo barwnie opisuje perypetie związane z zakładaniem pierwszych niezależnych klubów po upadku komuny, przygody zakręconej socjety artystów multimedialnych oraz szalone boje telewizyjnego kabaretu rockowego "Lalamido".
"Karnawał profuzji" to także setki unikalnie archiwalnych zdjęć i plakatów z wiekopomnych akcji artystycznych kreowanych przez istotne postaci z bohemy. Do książki liczącej 500 stron dołączono też bogate inserty pod postacią płyt CD i DVD z filmami Konja rejestrującymi szaleństwo pierwszych lat wolności artystów w III RP.
Wstęp do "Karnawału profuzji" napisał słynny muzyk Tymon Tymański - "Paweł Konnak poeta, pisarz i biesiadny konferansjer w jednej osobie, dziwaczny i urokliwy ludzki casus typowego współczesnego crossoveru, komicznego rozdarcia pomiędzy kiczem rozrywki i refleksyjnym tonem sztuki wysokiej - przerażająco dokładnie pamięta i przytacza historie, zdarzenia, anegdoty, pieczołowicie dbając o tempo, koloryt, detal i pointę. Chwała mu za to".


iS (MBP)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego