Ełk
Środa, 31 maja 2023 roku, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Szkoły Celne w Ełku

Muzyka Polskiego Średniowiecza

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2014-04-28
4 maja 2014 r. (niedziela)
godz. 19.00
Katedra św. Wojciecha
"Muzyka Polskiego Średniowiecza" - Koncert Inauguracyjny VI edycji Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej - usłyszymy Scholę Gregoriana Sancti Cassimiri, a na organach zagra Dariusz Hajdukiewicz.


Schola Gregoriana Sancti Cassimiri - istnieje od roku 2008, a jej założycielem jest Mariusz Perkowski – wokalista i dyrygent, związany z muzyką kościelną. Scholę tworzą białostoccy muzycy - śpiewacy, interesujący się wykonawstwem tradycyjnej muzyki kościelnej - chorału gregoriańskiego. Misją Scholi jest artystyczne wykonawstwo tego chorału i propagowanie go. Debiut Scholi to występ na Festiwalu Pieśni Sakralnej "Łapskie Te Deum" w 2008 roku. W roku 2010 dokonano nagrania płyty "Passio" ze śpiewami Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku. Schola Gregoriana współpracuje z zespołem muzyki dawnej "Diletto" w ramach cyklu koncertów "Muzyka Mistrzów Baroku". Schola koncertuje dużo w regionie i poza nim. W repertuarze Scholi znajdują się także kolędy średniowieczne z towarzyszeniem instrumentów dawnych. Schola Gregoriana, wraz z zespołem muzyki dawnej Diletto, w roku 2013 dokonała nagrań części chorałowych do Officium Parvum Andrzeja Siewińskiego dla wytwórni DUX. Schola cyklicznie śpiewa podczas mszy świętych odprawianych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w ramach Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Białostockiej.

Skład:
Mariusz Perkowski - baryton, kantor, dyrygent
Karol Komenda - bas
Wojciech Bronakowski - bas, średniowieczne instrumenty perkusyjne
Piotr Rafałowski - tenor
Marcin Szaciłowski - tenor
Gościnnie:
Agnieszka Jabłońska - lira korbowa, flety, psałterium
Emilia Perkowska - sopran

Mariusz Perkowski - kantor, dyrygent. Jest absolwentem Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie filia w Białymstoku, w klasie dyrygentury ad. E.Rafałko i emisji głosu ad. C.Szyfmana. Swoje umiejętności doskonalił na seminariach i warsztatach wokalnych, prowadzonych m.in. przez K.Pustelaka, J.Artysza, L.Mroza. Jako wokalista współpracuje z wieloma zespołami specjalizującymi się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnej. Mariusz Perkowski jest absolwentem Podyplomowego Studium Mistrzowskiego w Bydgoszczy. Ukończył także studia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz studia doktoranckie w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Katedrze Monodii Liturgicznej. W roku 2010 utworzył Fundację Pro Anima.

Dariusz Hajdukiewicz - studiował na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (Filia w Białymstoku), w klasie organów prof. Marii Terleckiej. Studia ukończył w roku 2001 otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W latach 2003 – 2004 zrealizował studia podyplomowe w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych kursach mistrzowskich i seminariach, które prowadzili organiści światowej sławy. Dariusz Hajdukiewicz specjalizuje się w wykonawstwie muzyki D. Buxtehudego i kompozytorów XVII-wiecznej północnoniemieckiej szkoły organowej. Jego zainteresowania rozciągają się również na twórczość organową różnych epok. Artysta koncertuje w Polsce i za granicą jako solista, kameralista i akompaniator. Na swoich koncertach promuje twórczość organową Mariana Sawy. W roku 2012 Towarzystwo im. Mariana Sawy przyznało mu dyplom oraz uhonorowało medalem Towarzystwa. Dariusz Hajdukiewicz jest dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali organowych w Wasilkowie i Mońkach, Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku, oraz Festiwalu Muzyki Kościelnej Archidiecezji Białostockiej.

Program koncertu:
1. Hac festa die tota - najstarsza sekwencja polska o św. Wojciechu
2. Bogurodzica
3. Dla nas wstał z martwych Syn Boży
4. Gaude Mater Polonia
5. O beate Stanislae
6. Benedicamus Domino na dwa głosy
7. Omnia Beneficia na cztery głosy
8. Ofierze Wielkanocnej
9. Surrexit Christus na trzy głosy
10. Arma splendet celestia
11. Alleluja na trzy głosy
12. Credo tempori Paschalis
13. Phebus ecclipsi tumuli na dwa głosy
14. Chwała Tobie Gospodzinie na trzy głosy
15. Anonim - Canzona primi toni - organy solo
16. Mikołaj z Krakowa – Preambulum - organy solo
17. Nasz Zbawiciel Pan Bóg Wszechmogący - organy solo
18. Chrystus Zmartwychwstan jest - organy solo
19. Przez Twe Święte Zmartwychwstanie - organy solo i wersja trzygłosowa z towarzyszeniem organów
20. Święty Duchu racz do nas przyjdź - trzy głosy a apella


iS (ECK)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego