Ełk
Czwartek, 28 września 2023 roku, imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
Szkoły Celne w Ełku

Kopalnia strajkuje - wystawa w Ełku

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2014-05-30
Kopalnia strajkuje... strajk i pacyfikacja Kopalni "Wujek" 13-16 grudnia 1981 r. - historyczna wystawa plenerowa w Ełku.


Foto: Powiat Ełk
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 31 maja 2014 roku, o godzinie 13.00, na promenadzie przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Ełku.

Jest to pierwsza tego rodzaju ekspozycja poświęcona tragedii z 16 grudnia 1981 roku w katowickiej Kopalni "Wujek". 24 tablice ze szczegółowym opisem wydarzeń, relacjami świadków i zdjęciami, z których część nie była do tej pory nigdzie publikowana. W ramach wystawy zobaczyć można plansze poświęcone ofiarom pacyfikacji Wujka, zdjęcia z rodzinnych albumów rodzin górników, przeczytać wspomnienia ich bliskich.

Wystawa od ubiegłego roku odwiedza różne miejsca w całej Polsce. Został opracowana przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności we współpracy ze Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK "Wujek" Poległych 16 grudnia 1981 r.

Historia opowiedziana przez twórców wystawy zaczyna się planszą o kryzysie, który nastąpił w PRL na przełomie lat 70. i 80. Następnie opisano powstanie związków zawodowych, "karnawał Solidarności", wprowadzenie stanu wojennego, "odblokowywanie" zakładów pracy strajkujących na terenie województwa katowickiego, pacyfikację Kopalni "Wujek". Każdemu z zastrzelonych dziewięciu górników poświęcono osobną tablicę. Wystawę kończy tablica, na której przypomniano kolejne procesy funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO, którzy w końcu zostali skazani.
iS (Powiat Ełk)
Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego