Ełk
Wtorek, 30 maja 2023 roku, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Szkoły Celne w Ełku

Prezydent Ełku wśród najlepszych

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2014-06-16

Powiększ zdjęcie
Tomasz Andrukiewicz znalazł się w gronie najlepszych prezydentów polskich miast w tegorocznej edycji rankingu N15 tygodnika "Newsweek".

Gospodarz Ełku zajął 13. miejsce spośród 106 samorządów prezydenckich uwzględnianych w rankingu.


W 2008 r. "Newsweek" po raz pierwszy opublikował ranking najlepszych prezydentów polskich miast. Kolejna edycja odbyła się dopiero dwa lata później. Od tej pory co roku prezentowany jest ranking N15 "Newsweeka" - 15 najlepszych prezydentów miast w Polsce. Od 2011 r. ranking powstaje na podstawie ankiet rozsyłanych do prezydentów miast.

W Polsce jest w sumie 107 miast prezydenckich. Od początku w rankingu uwzględniano tylko 106 miast. Poza rankingiem jest Warszawa (uznano, że powinna konkurować nie z innymi miastami, ale z wielkimi europejskimi stolicami).

Ranking ma oceniać nie całokształt działalności prezydentów polskich miast, lecz ich dokonania z ostatnich kilkunastu miesięcy.Tegoroczna edycja - ranking 2014

W pierwszym etapie "Newsweek" zwrócił się do prezydentów miast z prośbą o nominację najlepszych - ich zdaniem - spośród nich. Prezydentów wybierano tym razem osobno w trzech kategoriach: miast największych, średnich i najmniejszych.

Spośród 29 osób, które otrzymały najwięcej nominacji, jury konkursu wybrało 15 najlepszych prezydentów polskich miast roku 2014.

Zwycięzcą tegorocznego rankingu został Ryszard Grobelny - Prezydent Poznania. Drugie miejsce zajął Jacek Karnowski - Prezydent Sopotu, a trzecie Krzysztof Żuk - Prezydent Lublina. Na miejscu trzynastym uplasował się Tomasz Andrukiewicz - Prezydent Ełku.

W składzie jury znaleźli się znawcy spraw samorządowych: dr Adam Aduszkiewicz (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej), prof. Paweł Swianiewicz (Uniwersytet Warszawski), dr Cezary Trutkowski (Uniwersytet Warszawski) i prof. Grzegorz Gorzelak (Uniwersytet Warszawski), a także Ryszard Holzer jako przedstawiciel redakcji tygodnika "Newsweek Polska".

Najlepszych prezydentów polskich miast uhonorowano podczas tegorocznego Kongresu Regionów, odbywającego się w Świdnicy od 10 do 12 czerwca. Organizatorami Kongresu są miasto Świdnica i Ringier Axel Springer Polska (wydawca m.in. "Newsweeka").
iS (UM Ełk - Newsweek)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego