Ełk
Niedziela, 1 października 2023 roku, imieniny: Heloizy, Igora, Remigiusza
Szkoły Celne w Ełku

Nowy "Spacerownik" ełckiego muzeum

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2014-07-16
Na przełomie lipca i sierpnia pojawi się w księgarniach kolejna publikacja Muzeum Historycznego w Ełku "Spacerownik" - wersja rozszerzona.

Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłymMuzeum Historyczne w Ełku przygotowało na sezon wakacyjny drugie wydanie książki "Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym" autorstwa Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca.

- Czytelnicy z entuzjazmem przyjęli książkę, szybko sprzedaliśmy cały nakład i dodruk. Uznaliśmy, że warto uzupełnić kolejne wydanie o materiały, do których dotarli autorzy już po zamknięciu pierwszego wydania - mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor MHE.

W rozszerzonej wersji "Spacerownika" znalazły się m.in. unikatowe fotografie Klausa Skibowskiego, zachodnioniemieckiego dziennikarza, urodzonego przed wojną w Ełku, w rodzinie zamożnych fabrykantów. Skibowski w 1957 roku, jako jeden z pierwszych niemieckich dziennikarzy, przyjechał na Mazury, żeby zobaczyć, jak zmieniły się jego rodzinne strony. Efektem tej wizyty była seria doskonałej jakości fotografii, pokazujących życie codzienne miasta.

- Odwiedziliśmy Skibowskiego niedługo przed śmiercią. Otrzymaliśmy od niego kilkanaście niepublikowanych zdjęć Ełku - opowiada Rafał Żytyniec, współautor książki. - Kiedy zmarł, wdowa odkryła w piwnicy bogate i zapomniane archiwum z pierwszej powojennej podróży do Ełku. Zbiory przekazała w całości naszemu muzeum.

Autorzy dotarli również do nieznanych fotografii dokumentujących działalność mitrata Mirosława Ripeckiego, duchownego greckokatolickiego, który po akcji "Wisła" trafił do położonego pod Ełkiem Chrzanowa. Mimo skrajnie trudnych warunków, stworzył tam duchowe centrum ludności greckokatolickiej.

Rozszerzoną wersję "Spacerownika" wzbogaciły również materiały dokumentujące dramatyczny los Władysława Świackiego, pseudonim "Sęp", aresztowanego w Ełku pod zarzutem prowadzenia działalności wywrotowej, oraz niepublikowane dotychczas w Polsce fragmenty wspomnień Edwarda Małłka, pastora adwentystów, który powojenny Ełk opisał w gorzkich, pełnych rozczarowania i gniewu słowach.

W najbliższych dniach do księgarń trafi również niemiecka wersja "Spacerownika".

Nakład:
• wersja polska - 500 sztuk (do nabycia na przełomie lipca i sierpnia)
• wersja niemiecka - 300 sztuk (do nabycia już w przyszłym tygodniu)

Szczegółowe informacje:
Muzeum Historyczne w Ełku
ul. Małeckich 3/2
iS (UM Ełk)
Master Ełk
Koparko-ładowarka Ełk
Ełk
informatory
Pokoje do wynajęcia Ełk
Kebab Ełk
Pizza Ełk
Miasto Ełk
poznaj Ełk
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego