Ełk
Wtorek, 30 maja 2023 roku, imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Szkoły Celne w Ełku

Rowerzystka najechała na samochód

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2014-08-07
Do szpitala trafiła 24-letnia rowerzystka, która zderzyła się z samochodem wyjeżdżającym z posesji.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 13 na ulicy Gdańskiej w Ełku. Policjanci ustalili, że 40-latnia kobieta kierująca kią carnival wyjeżdżając z posesji zatrzymała się, aby przepuścić pieszego idącego chodnikiem. Wtedy w bok jej auta uderzyła 24-letnia rowerzystka, która również poruszała się chodnikiem. Obie kobiety były trzeźwe. Rowerzystka z powodu odniesionych obrażeń została zabrana do szpitala.

Policja przypomina, że zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym rowerzysta zobowiązany jest poruszać się drogą dla rowerów, a jeżeli takiej nie ma - to jezdnią. Korzystanie z chodnika dozwolone jest jedynie w ściśle określonych sytuacjach, tj.
• gdy rowerzysta opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, która też kieruje rowerem,
• wzdłuż drogi, po której pojazdy mogą poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m i nie ma w tym miejscu wydzielonej drogi dla rowerów,
• gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, np. gdy pada śnieg, w czasie ulewy, silnego wiatru, gdy panuje gęsta mgła lub na drodze jest gołoledź.

W każdej z tych sytuacji kierujący rowerem ma obowiązek jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wbrew pozorom rowerzysta znajdujący się na chodniku naraża na niebezpieczeństwo zarówno pieszych, jak i samego siebie.


iS (KPP)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego