Ełk
Czwartek, 1 czerwca 2023 roku, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada
Szkoły Celne w Ełku

Ełk - miasto oszczędne

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2014-09-16
Miasto Ełk jest jednym z najoszczędniejszych miast w Polsce pod względem wydatków bieżących ponoszonych na administrację.

Miasto Ełk od kilku lat wyraźnie oszczędza na administracji, jest jednym z najoszczędniejszych w Polsce, potwierdza to tegoroczny ogólnopolski ranking najniższych wydatków na administrację przygotowany przez "Wspólnotę" - pismo samorządu terytorialnego. Ełk zajął II miejscu w kategorii: Miasta powiatowe powyżej 30 tys. mieszkańców - najniższe wydatki bieżące na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Obniżenie wydatków na administrację w Ełku to efekt przemyślanego zarządzania finansami miasta i dbałości o jak najbardziej racjonalne wydatkowanie każdej złotówki.

- Osiągnięcie tak niskich wydatków na administrację jest możliwe m.in. dzięki obniżeniu wydatków bieżących o 2%, surowej dyscyplinie finansowej, a także zmianie sposobu dostawy materiałów biurowych (wyłączenie ich z ogólnej puli zamówień). Wpływ na to ma również realizacja szeregu inwestycji zmniejszających wydatki jak np. zastosowanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne) czy modernizacja oświetlenia ulicznego w mieście - wyjaśnia Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Ełk awansował w rankingu w stosunku do roku poprzedniego. W 2013 r. (w rankingu wydatków za rok 2012) miasto Ełk zajęło w swojej kategorii 5 miejsce wśród 24 samorządów.

W ogólnopolskim rankingu wydatków administracyjnych przygotowanym przez pismo samorządu terytorialnego "Wspólnota" pod uwagę brano wszystkie wydatki bieżące w dziale klasyfikacji budżetowej "administracja publiczna", w tym również wydatki na promocję. Ranking został podzielony na kilka kategorii uwzględniających powiązanie kosztów funkcjonowania administracji z wielkością samorządu.

W kategorii "Miasta powiatowe powyżej 30 tys. mieszkańców" najniższe wydatki na 1-ego mieszkańca zanotowano w Mielcu w województwie podkarpackim (157,31 zł). Różnica zaledwie 25 groszy sklasyfikowała Ełk na 2 miejscu z wydatkami na poziomie 157,56 zł. Trzecia jest Iława (158,32 zł). Ostatnie, 24. miejsce w tej kategorii, zajęła Zduńska Wola (województwo łódzkie), gdzie wydatkowano kwotę 206,08 zł.


iS (UM Ełk)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego