Ełk
Środa, 31 maja 2023 roku, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili
Szkoły Celne w Ełku

Kopernik w ełckim parku

drukujwiększa czcionkamniejsza czcionka Opublikowano dnia 2014-12-23
Ełczanie i turyści mogą już korzystać z nowego parku edukacyjno- rekreacyjnego Mikołaja Kopernika.

Zakończył się projekt obejmujący rewitalizację i zagospodarowanie 2 ha zdegradowanych terenów położonych w pobliżu ujścia rzeki Ełk. Od strony ulicy Wojska Polskiego powstał park edukacyjny, natomiast w pobliżu Centrum Edukacji Ekologicznej do dyspozycji mieszkańców jest nowy park sportowo - rekreacyjny.

Park edukacyjny Mikołaja Kopernika
Park edukacyjny nawiązujący do układu planetarnego i gwiazdozbiorów został nazwany potocznie imieniem Mikołaja Kopernika. Funkcję i nazwę parku podkreśla rzeźba Kopernika usytuowana na jednej z ponad 50 parkowych ławek.

Wykonany został Układ Słoneczny zbudowany z 10 kul granitowych o różnych kolorach. Każda ma tabliczkę wmontowaną w chodniku z informacjami o planecie m.in.: nazwa, masa, odległość od słońca czy średnica.

Również wielkości kul są zróżnicowane. Największa to gwiazda – Słonce ma średnicę 170 cm. Kolejne planety: Merkury 120 cm, Wenus 120 cm, Ziemia 160 cm, Mars 150 cm, Jowisz 170 cm, Saturn 160 cm, Uran 160 cm, Neptun 160 cm. W układzie uwzględniono też Plutona, który od 2006 r. decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej oficjalnie nie jest planetą.

Poprzez zabawę park ma edukować dzieci i młodzież z zakresu astronomii i fizyki. Dla najmłodszych wybudowano plac zabaw dla w formie gwiazdozbiorów "Mały Wóz" i "Wielki Wóz". Układ gwiezdny umożliwia dzieciom swobodną wspinaczkę i przechodzenie po konstrukcji.

Park sportowo - rekreacyjny
Park sportowy ma zapewnić ełczanom i turystom miejsca do treningu sportowego na wolnym powietrzu oraz integracji rodzinnej.

Wybudowana została bieżnia o długości 400 m oraz 4 stanowiska treningowe z elementami do ćwiczeń siłowych i sprawnościowych (m.in. drążki do podciągania, widełki do pompek, ławeczki do ćwiczeń brzucha, ławki do podskoków oraz liny wspinaczkowe, orbitreka i tzw. motylka). Łącznie zamontowano prawie 20 urządzeń.

Ponadto w parku znajdują się również podwójne dziecięce huśtawki oraz bujaki piłkowe, a także stoły piknikowe i ławki parkowe. Oczyszczone zostały także dwa znajdujące się na terenie parku sportowego stawy.


W obu parkach zamontowano oświetlenie typu LED – łącznie 132 lampy punktowe, słupkowe, kierunkowe i otoczenia. Zagospodarowano tereny zielone, m.in. zasadzono 76 drzew, 3 656 krzewów, 8 044 byliny i 1200 roślin cebulkowych. Wydzielono łąki kwietne o powierzchni 667 m2 i trawniki 7210 m2. W miejsce zniszczonych podczas wichury w 2011 r. ponad 50 wierzb, zostały nasadzone buki, które w przyszłości utworzą aleję drzew długowiecznych przebiegającą wzdłuż rzeki.

Realizacja projektu była możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007 – 2013. Całkowity koszt projektu wyniósł: 3,6 mln zł, w tym dofinansowanie z UE to prawie 2,4 mln zł.


iS (UM Ełk)
Copyright © 2005-2023 Elnet Ełk
Wszelkie prawa zastrzeżone
Do góry
infoserwiselk.pl | miasto Ełk i Powiat Ełcki
informacje, wiadomości z Ełku i powiatu ełckiego